Důvody, které brání v úspěšném hubnutí, nemusí nutně souviset s cvičením ani nezdravým jídlem

Vyzkoušeli už jste množství zázračných diet, počítáte si příjem/výdej, jíte zdravě, poctivě cvičíte a stále se nedostavují očekávané výsledky? Pak bude problém ležet někde jinde. Pravdou je, že někdy může snahu blokovat přemíra cvičení, protože vyčerpané tělo bude mít tendenci ukládat zásoby energie, ale také může problém spočívat úplně v něčem jiném. My se právě dnes zaměříme na nejčastější příčiny, které hubnutí brání.

Hormony v nerovnováze

Především ženy procházejí během života různými hormonálními změnami. Nemusí jít pouze o pubertu, těhotenství či menopauzu. Hormonální nerovnováhu způsobuje i stres, špatná kvalita spánku apod. Hormony mají vliv na metabolismus a jedno souvisí s druhým. Tudíž pokud vaše hormony nejsou v rovnováze, může to mít za následek přibírání na váze či stagnaci. Mimo to platí, že co stačí ženě ve 20 letech, nebude stačit ženě po 40 roce života. Čím jste starší, tím více aktivity potřebujete. Navíc by nemělo jít o stereotypní cvičení. Vhodné je střídat například chůzi, plavání, posilování, jógu. Jóga především pomáhá srovnat hormony.

Konzumujete hodně ovoce

Ovoce a zelenina bezpochyby patří do zdravého jídelníčku. Nicméně hodně ovoce = hodně cukrů. Pokud jíte ovoce například večer, je to příjem energie, kterou tělo nestihne využít a uloží si do zásob. Snižte příjem ovoce na jednu porci za den a to dopoledne.

Zdravotní problémy

Za zvýšenou tělesnou hmotností se může ukrývat řada zdravotních neduhů, které se pojí ke zvýšenému množství toxinů v těle. Zkuste si dopřát detoxikaci, půst nebo přerušovaný půst. Ovšem pouze po konzultaci s odborníkem. Nesnažte se držet hladovku s tím, že jde o půst či detoxikaci – ublížíte si ještě víc.

Fitness dezerty

Řada lidí si doma připravuje dezerty ve zdravější podobě, peče fitness koláčky, fitness palačinky apod. To je samozřejmě dobře, ale neznamená to, že toho může člověk konzumovat velké množství. Koláč bude pořád koláč. I když místo cukru použijete med či ovoce, místo mouky ovesné vločky. To vám hubnutí nezaručí. Častou chybou je tedy zvýšená konzumace „zdravých dezertů“. I když je dezert připravený ze zdravějších surovin, úplně bez kalorií není.

Další důvody

  • Stres

  • Nedostatek spánku

  • Špatný pitný režim

  • Nevhodně zvolená pohybová aktivita

  • Emocionální přejídání – jíte, když nemáte hlad. Jídlo vám dodá pozitivní emoce

  • Užívání nějakých léků

  • Neumíte odpočívat, regenerovat

Obrázky: pixabay