Změny, které nastanou při omezení nebo úplném vynechání konzumace masa

V poslední době se hodně mluví o tom, že bychom měli omezit maso. A to nejen ze zdravotních důvodů, ale i kvůli etickým důvodům a ekologii. Ať už je váš názor na tuto problematiku jakýkoliv, je pravdou, že vědci potvrzují příznivé účinky snížené konzumace masa a jiných živočišných výrobků. Existují samozřejmě nejen přínosy, ale i zápory.

Zhubnete

Lidé, kteří se vzdají konzumace masa, mohou shodit až čtyři kilogramy. Pokud se nebudete přecpávat vegetariánským ekvivalentem nezdravého jídla, váš nový jídelníček složený převážně ze zeleniny se postará, že vaše váha půjde dolů. Je to přirozený proces a sami budete překvapeni, jak snadno se dá shodit.

Lepší trávení

Lidé, kteří konzumují maso mají rozdílnou střevní mikroflóru než lidé, kteří se drží rostlinné stravy. Výzkumy ukazují, že lidé konzumující pouze rostlinné výrobky mají ve více střevech ochranných bakterií. Nic však není zadarmo a trvá nějaký čas, než se celá mikroflóra přizpůsobí vašim novým stravovacím návykům a zlepší se. Trpělivost se ale nakonec vyplatí.

Vaše krása rozkvete

Mnoho vegetariánů si povšimne změny k lepšímu ohledně stavu pleti. Pupínky, černé tečky, a akné se vyčistí a zmizí. Vědci tvrdí, že díky zelenině a ovoci, které obsahují antioxidanty, se rychleji z těla vyplavují toxiny a nezpůsobují na pleti problémy. Takový detox je pro vaše tělo a pleť velmi prospěšný.

Nabití energií

Když přestanete jíst maso, povšimnete si jedné velice důležité věci – budete plni energie. Už žádné usínání odpoledne a naprostá vyčerpanost předtím, než večer padnete do postele. Vegetariánský jídelníček je daleko komplexnější ohledně obsahu živin, a tím pádem se tělo cítí daleko lépe a může podávat lepší výkony.

Zdravější srdce

Spojení mezi červeným masem a kardiovaskulárními onemocněními bylo zjištěno již před dlouhou dobou. Hovězí maso totiž obsahuje látku, která negativně ovlivňuje vaše srdce. Tím, že se vzdáte masa, tedy snížíte riziko vysokého tlaku, cukrovky, a rakoviny žaludky a kolorektálního karcinomu. Dalším příjemným benefitem je snížení hladiny cholesterolu v krvi. Tento efekt se podobá tomu, když si vezmete léky proti cholesterolu. Oproti lékům má však tato metoda jedna nespornou výhodu – nemá žádné vedlejší účinky.

Na co si dát pozor?

V mase jsou důležité živiny jako jód, vitamín D, a B12. Když přestanete konzumovat maso, můžete bojovat s nedostatkem těchto důležitých živin v těle. Musíte si tedy hlídat, abyste tyto živiny dostali do těla jinak – toho se nejlépe docílí stravou bohatou na luštěniny (fazole, čočka), ořechy, ovoce, tmavou listovou zeleninu, celozrnné produkty, a cereálie. Pokud toto budete dodržovat, obnoví se brzy ideální rovnováha. Také nic nezkazíte dodatečným braním vitamínů a doplňků stravy, které ještě více pomohou doplnit nedostatek určitých živin.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]