Mateřská znaménka je nutné pravidelně kontrolovat. Klíčové parametry jsou barva, tvar a velikost

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli mateřská znaménka působí neškodně a většina z nich i je, je důležité je pravidelně kontrolovat. Ve vzácných případech totiž mohou být předzvěstí rozvoje rakoviny.

Mateřská znaménka jsou běžné výrůstky nebo léze, které se objevují na kůži při narození nebo krátce po narození. Mohou se objevit kdekoli na obličeji, pokožce hlavy nebo na těle a mohou se lišit barvou, velikostí, vzhledem a tvarem. Mohou být trvalá a mohou se časem zvětšit. Jiná zcela vyblednou. Většina mateřských znamének je neškodná, ale některá naznačují zásadní zdravotní stav. Ve vzácných případech mohou být mateřská znaménka rakovinná, říká doktorka Clare Wightman.

Pigmentovaná mateřská znaménka

Tato mateřská znaménka se objevují, když máte v jedné části kůže více pigmentu než v jiných. Mezi typy pigmentovaných mateřských znamének patří:

  • kožní névy,
  • kávové skvrny,
  • mongolské skvrny.

Kožní névy mají barvu od růžové po světle hnědou nebo černou. Liší se velikostí a mohou být ploché nebo vyvýšené. Mohou se objevit kdekoli na vašem obličeji nebo těle. Některé zmizí, ale jiné vydrží po celý život. Změna znaménka může být někdy spojena s rakovinou kůže.

Kávové skvrny mohou mít nepravidelný tvar a velikost a často mají světle hnědou barvu. Čím tmavší je vaše pokožka přirozeně, tím tmavší bude vaše kávová skvrna. Tento typ mateřského znaménka se může objevit kdykoli od narození do raného dětství. Může se zvětšit, ale často vybledne. Některé děti mají více než jednu kávovou skvrnu.

Mongolské skvrny jsou ploché modrošedé fleky, jež se většinou vyskytují u lidí s přirozeně tmavou kůží. Nejsou škodlivé, ale někdy jsou mylně považovány za modřiny. Mongolské skvrny se typicky vyskytují na spodní části zad a hýždí. Obvykle během několika let vyblednou.

piha
Fotografie: Freepik

Vaskulární mateřská znaménka

Někdy se další krevní cévy shluknou a vytvoří viditelný flek. Říká se mu cévní mateřské znaménko. Cévní mateřská znaménka se vyskytují asi u 40 % novorozenců. Patří mezi ně:

  • lososové skvrny,
  • hemangiomy (červené pihy),
  • naevus flammeus.

Lososové skvrny jsou červené nebo růžové a často se vyskytují v oblasti mezi očima, na očních víčkách nebo na zadní straně krku. Jsou způsobeny shluky malých krevních cév pod kůží. Lososové skvrny někdy vyblednou a nevyžadují lékařské ošetření.

Hemangiomy jsou červené pihy, které mohou mít i růžovou nebo modrou barvu. Často se nacházejí na končetinách, hlavě nebo krku. Mohou být malé velikosti a plochého tvaru. Někdy rostou během prvních měsíců života dítěte, stávají se zvýšenými a většími. Obvykle přestanou růst mezi 6.–18. měsícem. Mnoho hemangiomů zcela vymizí v době, kdy dítě dosáhne dospívání. Někdy zanechávají bledou stopu.

Naevus flammeus jsou skvrny způsobené abnormální tvorbou malých krevních cév pod kůží. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale často se vyskytují na obličeji a krku. Mohou začínat jako růžové nebo červené a přecházejí do tmavě červené nebo fialové. Časem nevyblednou a pokud se neléčí, mohou ztmavnout. Skvrny, které se objevují na očních víčkách, mohou vyžadovat lékařské ošetření nebo sledování. Vzácně mohou být tyto typy mateřských znamének spojeny s genetickými podmínkami.

Jak si mateřská znaménka kontrolovat?

Na jakékoli mateřské znaménko, které má vaše dítě nebo vy, byste měli upozornit lékaře. Mohou vám pomoci sledovat jeho růst. Mohou také určit, zda je mateřské znaménko spojeno s genetickým stavem, který vyžaduje léčbu. Sledování mateřského znaménka vašeho dítěte je důležité a měli byste to provádět vy i lékař. Pokud zaznamenáte tyto změny, promluvte si s pediatrem nebo dermatologem.

  • změna barvy,
  • změna velikosti,
  • změna tvaru,
  • nepravidelné okraje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]