Majitelé psů si musí dát pozor na nové smrtelné onemocnění. Jediný příznak způsobí doživotní následky

Fotografie: Depositphotos

Nedávno vědci objevili onemocnění, které se šíří především mezi psy a nově také mezi jejich páníčky. Jeho příčinou je nebezpečná bakterie Brucella canis.

Nová nemoc se šíří zpravidla mezi majiteli psů, protože ji nejčastěji přenáší právě jejich čtyřnozí miláčci. Jedná se o bakteriální infekci známou jako Brucella canis, která se vyskytuje zejména u štěňat, ale jak nedávno vyšlo najevo podle webu TheSun, může se dostat také do lidského těla a napáchat značné škody na lidském zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte příznaky, rychle navštivte lékaře.

Nová bakteriální nemoc u psů

Nebezpečná bakteriální infekce v letošním roce zatím postihla 91 psů, což podle odborníků znamená, že šíření nákazy postupuje prozatím pomalým tempem. „Nemoc se šíří ze psa na psa. Přenášet se může zejména u těch, kteří jsou chováni v pečovatelských stanicích. Zatím však nemluvíme o velkém počtu infekcí, víme jen o pár případech. Ale je to pro nás stále novinka,“ sdělila hlavní veterinářka na britském ministerstvu pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova Dr. Christine Middlemiss pro web Twice.

Odborníci se domnívají, že postižení psi se mohli touto bakterií nakazit při kontaktu s infikovanými psy z volného prostředí a ulic nebo u nich došlo k nákaze v důsledku dědičnosti. Naštěstí také vyšlo najevo, že onemocnění nepředstavuje vysoké zdravotní riziko a není smrtelné, ale může způsobit celoživotní zhoršení stavu – někteří psi se dokonce mohou nakazit bez jakýchkoli příznaků, přičemž po uzdravení se stanou neplodnými.

Pozor by si měli dávat také páníčci

Je důležité upozornit, že by si měli dávat pozor i chovatelé psů, na které se může bakterie přenést. Většinou infekci poznáte podle horečky, pocení, častých bolestí hlavy, bolest zad a celkové slabosti. Většímu riziku mohou být samozřejmě vystaveni ti lidé, jejichž mazlíček byl touto nemocí postižen. Dr. Middlemiss dokonce zvažuje pravidelné testování psů z oblastí, kde se onemocnění vyskytuje nejčastěji.

Slintání ve spánku má svůj důvod. Řada možných faktorů zahrnuje i špatné dýchání nosem nebo zranění mozku

pocení, žena
Fotografie: Pixabay

Pokud na sobě rozpoznáte výše uvedené příznaky, měli byste se co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem a problém řešit včas. To platí samozřejmě i u psů, přičemž pozor byste měli dávat zejména na štěňata, která ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Na webu Zdravé Stravování jsme také nedávno psali o příznacích bakterie Helicobacter pylori, která pro člověka představuje další nebezpečí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]