Ustupující nemocné dásně lze léčit pomocí sezamového oleje, který úspěšně bojuje se záněty

Fotografie: Mohamed Hamze / Public domain

Problém s ustupujícími dásněmi je běžný. Způsobuje nepohodlí a velkou citlivost při ulpívání zbytků jídla. Existují však některá přírodní řešení, jak potíže zmírnit.

Ustupující dásně se odtrhly od zubu a jeho jemný kořen zůstal obnažený. Odhalené krčky jsou velice nepříjemným stavem, který vytváří malé prostory, kde se může shromažďovat plak, lepkavý film bakterií, a zbytky jídel. Nemluvě o extrémní citlivosti. Pokud se ustupující dásně neléčí, mohou nakonec způsobit ztrátu zubů, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Příčiny ustupujících dásní

Mnoho věcí může způsobit odhalování krčků, včetně špatné dentální hygieny, příliš drsného čištění chrupu a stárnutí. Tkáň dásní se neregeneruje jako jiné typy tkání, například epiteliální tkáň vaší kůže. Výsledkem je, že ustupující dásně již nedorůstají. To ale neznamená, že tento stav nelze léčit.

Přírodní prostředky pro léčbu ustupujících dásní

Ukázalo se, že již mnoha lidem s ustupujícími dásněmi pomohly některé přírodní prostředky, jak léčit odhalené krčky. Mezi ty nejoblíbenější patří:

  • použití sezamového oleje,
  • pití zeleného čaje,
  • pomoc aloe vera.

Každý z těchto prostředků může pomoci zlepšit zdraví vaší ústní dutiny. Potírání sezamovým olejem pomáhá redukovat plak a zánět dásní. Byly prokázány i potenciální výhody zeleného čaje v boji proti běžným bakteriálním příčinám zánětu dásní. Výjimkou není ani gel z aloe vera, který nesmí chybět při žádné přírodní léčbě. Aplikace gelu těsně pod dásně snižuje tvorbu bakterií a zánětů, navíc příjemně chladí.

aloe vera
Fotografie: Pixabay

I když všechny tyto metody naznačují, že přírodní prostředky mohou být prospěšné pro zdraví ústní dutiny, žádná z nich neprokázala schopnost obnovit růst dásní. Bohužel neexistuje žádná léčba – přírodní ani lékařská – která by mohla způsobit, že ustupující dásně znovu dorostou. Pro další rady a tipy, jak ustupující dásně léčit, je dobré poradit se se svým zubařem, jenž může zmírnit nepohodlí ustupujících dásní. Dobré je také pravidelně navštěvovat dentální hygienu, a to alespoň 2× ročně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]