5 znamení, které vám prozradí, že vaše tělo nemá dostatek živin

Existují různé typy krevních testů a každý z nich má odhalit, zda má naše tělo dostatek vitamínů či minerálů. Půjdete-li žádat o tyto testy jen tak, patrně si je budete muset uhradit. Mnohdy se provádějí až v okamžiku, kdy je člověku ouvej, aby se zjistila příčina. To už však může být pozdě.

Nejlepším ukazatelem toho, zda naše tělo nestrádá je poslouchat, co nám říká. Tělo je chytré a samo si říká, že má něčeho málo. Nezbývá, než se tedy naučit poslouchat hlas svého těla a naučit se rozlišit jeho požadavky. Přinášíme vám 5 znamení, jejíž prostřednictvím s vámi vaše tělo promlouvá.

  1. Problémy s vlasy

Suché, křehké, lámavé vlasy bez života mohou být znamením, že vám chybí biotin (vitamín B7). To se většinou děje, když užíváte antibiotika, která způsobují poškození prospěšných bakterií ve střevech. Máte-li podezření, že máte nedostatek tohoto vitamínu, pak začleňte do jídelníčku potraviny, které tento vitamín obsahují – jsou to třeba vaječné žloutky, mléko, hovězí játra, sója.

  1. Opuchlé oči

Oteklost očí může poukazovat na nedostatek jódu. Dalšími příznaky jsou křehké nehty a suchá kůže. Pokud se tedy u vás něco takového objeví, začleňte do své stravy potraviny bohaté na jód. Jsou to mořské řasy, ryby, mořská sůl.

  1. Bledé rty

Pokud mají vaše rty a dásně bledou barvu, může to být známka, že tělu chybí železo. Hodláte-li zvýšit hladinu železa, zkuste jíst dostatek červeného masa, ryby, černé fazole, hořkou čokoládu, čočku, brokolici a samozřejmě pověstný špenát.

  1. Bledá pleť

Pokud v těle chybí vitamín B12 může se to projevit bledostí v obličeji. Existují ještě i další příznaky naznačující deficit tohoto vitamínu – únava, zapomínání, slabost, výkyvy nálad i mimo menstruace, závratě, nevolnosti, emocionální a mentální potíže, anémie, špatná pleť. Kde tento vitamín hledat? Je to hovězí a jehněčí maso, mléko, sýry, vejce, sardinky, tuňák, losos, konopný protein, chia semínka, kvasnice, pivo, zelí.

  1. Citlivé a krvácející dásně

Pokud jsou dásně bolestivé či dokonce začnou krvácet, může to být znamení, že vašemu tělu chybí vitamín C – jeden z nejdůležitějších vitamínů. K tomu se mohou přidružit i časté onemocnění (oslabená imunita) a svalová bolest. Vitamín C se nachází v citrusových plodech, kiwi, červené paprice, papáji, ananasu a dalším ovoci i zelenině.

Obrázek: pixabay.com