Bylinky do každé kuchyně!

Bylinky nejenže zpestří naší kuchyni, ale jsou plné zdraví prospěšných látek a vitamínů. Pěstovat doma v truhlíku se dají, ať je léto nebo zima. V zimě nejsou sice takové, jako v letním období, kdy na ně svítí sluníčko, ale na okně se některým druhům bylinek daří. Mimo bylinkové dekorace získáte i chutné koření z vlastní úrody. Může to být například tymián, pažitka, máta, levandule, bazalka, kadeřavá petržel a další. Přinášíme vám pár stručných informací o některých bylinkách. Stačí si pouze vybrat, které z nich ozdobí vaše okno a ochutí kulinářské speciality.

Bylinky z truhlíku

Bazalka: je aromatická bylinka, která je využívána v Italské kuchyni, ale také do různých salátů, těstovin a masa. Skvělá je na přípravu čaje, který tlumí předmenstruační syndromy a bolest v podbřišku. Do pokrmů se přidává těsně před dovařením, jinak ztrácí aroma. Výborná je na trávení a má desinfekční účinky. Zálivku moc nepřeháníme, je náchylná na hnilobu.

Levandule: silně aromatická a léčivá rostlinka. Využívána je v kuchyni, lékařství, parfumérií i kosmetice. Tlumí bolesti hlavy a přidává se do masážních olejů. Její listy se mohou použít k přírodnímu provonění prádelníku. Má tišící účinky na duši i tělo. Z levandule si připravíte skvělý čaj, ale také harmonizující koupel. Vmícháním lístků do cukru získáte levandulový cukr, vhodný na posypání koláčů.

Tymián: opět, jako většina bylinek lze označit i tymián za koření a lék. Má silné antiseptické a antibiotické účinky. Na pěstování není náročný a používá se sušený i čerstvý. Vhodný je jako doplněk u léčby kašle a bronchitidy. Pomáhá mírnit i střevní potíže. V kuchyni se uplatní na ryby, steaky, polévky a omáčky.

Pažitka: tato velmi známá bylinka je bohatá na vitamín C, B, E a železo. Chutná i voní obdobně, jako jemná cibulka. Na pěstování je jednoduchá, ale vyžaduje pravidelnou zálivku. Pažitku seřezávejte tak, aby ze spodu zbylo vždy pár centimetrů. Jestliže jí budete seřezávat pouze z horní části, bude vysychat. Její uplatnění v kuchyni je pestré.

 

Fotografie publikována se svolením BrianHolm Photography/FreeDigitalPhotos.net