Ovoce, které byste neměli skladovat v lednici, ztrácí tak svoji chuť a významné látky

Možná to neděláte, ale divili byste se kolik lidí skladuje ovoce a zeleninu v lednici s tím, že déle vydrží čerstvé. Lednička je bezesporu skvělý pomocník, ale některé potraviny je lepší do ní nedávat. Prozradíme vám, které ovoce je lépe uchovávat mimo chladničku, a také proč.

Třešně

Jak jistě víte, v každé třešni je pecka. Ta dokáže absorbovat chlad a tak poškodí plod zevnitř. Ovoce tak může ztratit svou skvělou chuť. Pokud máte však rádi třešně chlazené, nechte je nejprve dozrát mimo lednici a poté je na pár minut uložte do lednice.

Broskve

Stejně jako třešně i broskve mohou ztratit skvělou chuť díky pecce, která absorbuje chlad a ovlivní tak výslednou chuť broskví. Jejich konzumace bude pak méně příjemná. Pokud máte rádi chladnější broskve, především v létě, tak je dejte do lednice cca 30 minut před konzumací.

Mango

Jak asi správně tušíte, ovoce s peckami je lepší skladovat mimo lednici. Do této skupiny ovoce patří i mango. Pokud si však během léta chcete vychutnat chlazené ovoce, vložte ho do lednice těsně před konzumací. To samé platí i pro nektarinky.

Meloun

V létě určitě přijde vhod chlazený meloun. Asi nikdo si neumí představit jíst teplý meloun. Nicméně odborníci rovněž radí, že celý meloun je vhodné skladovat mimo lednici. Pokud už ho rozkrojíte, pak je dobré sníst jej co nejdříve. Do lednice se má meloun dávat vychladit také před konzumací. A proč? Podle odborníků ztrácí spoustu antioxidantů, kterým dlouhodobý chlad nesvědčí.

Jahody

U jahod existují i různé triky, aby v lednici vydržely déle. Nicméně i jahody mají rády spíš pokojovou teplotu než chlad. Je pravda, že v lednici déle vydrží, ale stejně jako meloun ztrácí postupně množství antioxidantů. Určitě si pochutnáte, ale čím déle je skladujete, tím méně výživy dáváte vašemu tělu.

Borůvky

Stejně jako jahody, trvanlivost borůvek není tak působivá jako jejich nutriční profil. Doporučujeme konzumovat čerstvé borůvky do jednoho nebo dvou dnů od zakoupení. Jak ovoce stárne, ztrácí své vyživovací schopnosti. V lednici tedy vydrží, ale chutnají jinak a ztrácí antioxidanty. Úplně jiný příběh je, když borůvky či jiné ovoce zamrazíte – ovoce by mělo být uloženo do mrazničky čerstvé a mělo by být po celou dobu uloženo v mrazáku.

Co ještě do lednice nepatří:

Jablka – při nízkých teplotách vydávají jablka určitý druh plynu, který může urychlit zrání ovoce a zeleniny v jejich blízkém okolí

Banány – chladné a tmavé prostředí uvnitř lednice může urychlit proces hniloby

Avokádo – stejně jako nezralé banány je lépe umístit i avokádo na pracovní desku než uvnitř ledničky, pokud chcete, aby dozrávalo mnohem rychleji. Jestliže neplánujete jíst zralé avokádo hned, nechte jej v chladu

Pomeranče a citrony – chladí se rovněž 30 minut před konzumací

zdroj: pixabay.com