Křečové žíly přestanou trápit dámské tělo. Platí na ně i kompresní ponožky nebo cvičení

Fotografie: Depositphotos

Křečové žíly jsou nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého. Pokud trápí i vás, můžete vyzkoušet jednoduché způsoby jejich léčby.

Křečové žíly vznikají, když se vaše žíly zvětší, rozšíří a přeplní krví – obvykle je proto poznáte tak, že jsou oteklé, vystouplé a mají modrofialovou nebo červenou barvu (často jsou také bolestivé). Jedná se o poměrně častý stav, který se vyskytuje zejména na dolních končetinách a trápí především ženy a osoby staršího věku. Naštěstí je lze snadno léčit svépomocí, říká doktorka Judith Marcin.

Léčba a prevence křečových žil

Lékaři jsou při léčbě křečových žil obecně konzervativní. Pravděpodobně vám proto doporučí, abyste se pouze zaměřili na svůj životní styl namísto užívání léků či podstupování agresivnější léčby. Následující změny mohou pomoci zabránit vzniku tohoto nevzhledného problému nebo jeho zhoršení:

  • Vyhýbejte se delšímu stání.
  • Zhubněte, nebo si udržujte zdravou hmotnost.
  • Cvičte, abyste zlepšili svůj krevní oběh.
  • Používejte kompresní ponožky nebo punčochy.

Pokud již křečové žíly máte, měli byste přijmout tato opatření, abyste předešli vzniku těch nových nebo zhoršení problému. Je také vhodné zvedat nohy, kdykoliv odpočíváte v posteli, nebo se chystáte jít spát – to vám pomůže uvolnit krevní oběh, a rozproudit tak krev po celém těle. Lékař vám také může doporučit nošení speciálních kompresních ponožek nebo punčoch, které vyvíjí na nohy dostatečný tlak, aby krev mohla snadněji proudit k srdci (kromě toho také snižují otoky).

Operace a další možnosti léčby

Pokud změna životního stylu nezabírá nebo jestliže vám křečové žíly způsobují velké bolesti či poškozují váš celkový zdravotní stav, může vám lékař doporučit invazivnější zákrok. Ten bude pravděpodobně vyžadovat podání anestezie a následné provedení řezů v kůži, díky nimž bude možné problém kompletně odstranit. Dále vám pak může být doporučena:

  • skleroterapie, při níž se používá tekutá nebo pěnová chemická injekce,
  • mikroskleroterapie, při níž dochází k blokaci menších žil,
  • laserová operace, při níž se používá světelná energie,
  • endovenózní ablace, při níž se používá teplo a radiofrekvenční vlny.

Křečové žíly nejsou jen vypouklým kosmetickým neduhem. Stojí i za tromboflebitidou nebo otoky nohou

křečové žíly
Fotografie: Freepik

Křečové žíly vznikají, když žíly nefungují správně. Mezi příčiny tohoto problému patří zejména těhotenství, menopauza, věk nad 50 let, obezita a dlouhé stání. Pokud se s těmito faktory můžete ztotožnit, měli byste být obzvláště opatrní.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]