Účinné způsoby, jak se zbavit nepříjemných tělesných pachů

Lidské pižmo a specifické tělesné pachy jsou spojeny s běžnými metabolickými pochody a procesy, kterými se tělo udržuje v dobré kondici. Odér, který jednotlivé tělní tekutiny nesou, souvisí především s naším životním stylem a způsobem stravování, ale také celkovým tělesným nastavením. Potřebuje-li naše tělo například více se ochlazovat, produkuje větší množství potu, které z kůže vylučuje nečistoty, jež jsou v ní usazeny, ale také metabolity z těla. Ty se pak transformují do specifické kombinace vůně a zápachu, jež je typická pro každého z nás.

Jsou však i takové tělesné zápachy, kterých by se většina z nás ráda zbavila zvláště pokud časem intenzivní a stávají se nesnesitelnými také pro nás samotné, lze proti nim však účinně bojovat různými prostředky. Potýkáte-li se s tímto problémem, rozhodně si přečtěte následující rady.

Jak na zápach nohou rychle a efektivně

Zápach různých částí těla může mít řadu příčin, kterými jsou především pocení spojené s nevhodnou obuví či oblečením, přehřívání, dermatologické problémy nebo konzumace aromatických (a ne příliš příjemných) potravin. Chcete-li se ho zbavit přírodní cestou bez využití drahých parfemovaných prostředků, vyzkoušejte některý z následujících prostředků.

1.    Koupel ve vinném octu

Vinný ocet je známý nejen pro svou výbornou kyselou chuť, kterou vylepšuje řadu pokrmů, ale také díky svým čistícím a antibakteriálním účinkům. Také proto je využíván jako jedna z nejčastějších ingrediencí receptů pro úklid domácnosti. Jeho výborné vlastnosti můžete také aplikovat také na zápach nohou, a to přípravou koupele poměru 1 díl vinného octa na 2 díly vody. Do koupele můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje s vůní, která vám vyhovuje. Nohy byste měli máčet každý den po dobu 20 minut, zápach se takto postupně vytratí.

2.    Kávový obklad

Pražená a mletá káva má své specifické aroma a pronikavou vůni, které velmi dobře překrývají a pohlcují jiné zápachy. Chcete-li se zbavit zápachu různých částí těla, připravte si pastu z mleté kávy a kokosového oleje (v hmotnostním poměru 1:1). Do pasty můžete rovněž přidat pár kapek esenciálního oleje. Pasta se používá jednou týdně vmasírováním do vlhké pokožky. Po masáži je pak potřeba pastu opláchnout mýdlovou vodou.

3.    Citrónová šťáva

Stejně jako ocet, i citrónová šťáva se vyznačuje vysokým čistícím a antibakteriálním potenciálem a aplikuje se v řadě domácích receptů na detergenty. Pro odstranění zápachu nohou je potřeba vyrobit citrónovou vodu smícháním šťávy z poloviny citrónu s hrnkem vody. Citrónovou vodu pak můžete pít nebo nanášet přímo na pokožku míst, která se vyznačují specifickým odérem, efekt bývá stejný.

Fotografie: Pixabay

4.    Neutralizace pachů alkoholem

Alkohol pomáhá ničit bakterie, které způsobují zápach především na takových místech těla, kde jsou zhuštěné potní žlázy (podpaží, intimní partie apod). Výhodným prostředkem odstraňování zápachu v těchto lokalitách je využívání prostředků s alkoholem, které bakterie ničí. Ideálně můžete tato místa nějakým typem alkoholu v případně zvýšeného pocení potírat.

5.    Kokosový olej na zápach úst

Chcete-li se zbavit zápachu ústní dutiny, vyzkoušejte kloktadlo z kokosového oleje s výrazným antibakteriálním účinkem – ke kloktání se používá 1 až 2 polévkové lžíce panenského kokosového oleje. Kloktání by mělo trvat alespoň 5 minut, můžete jej však provozovat až 20 minut denně a poté ústa vypláchnout vodou.

6.    Jedlá soda na různé pachy

Další ze skupiny ingrediencí domácích detergentů – jedlá soda – se pro odstranění tělesných pachů používá ve směsi s kukuřičným škrobem v poměru 1:6. Směs je potřeba důkladně promíchat a před použitím vždy protřepat. Aplikuje se jako přírodní deodorant na kůži míst s vysokým potenciálem pocení.

Fotografie: Pixabay

7.    Česneková voda

Přestože česnek je jednou z potravin, jež tělesné pachy podněcuje, jeho antibakteriální účinky lze využít také při potlačování zápachů. Vodu připravíte uvařením 3 stroužku česneku ve dvou hrncích vody. Česnek vařte 10-15 minut a po ochlazení aplikujte vodu přímo na kůži.

Úvodní Fotografie: Pexels

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]