Správná skladba jídelníčku zaručí hormonální rovnováhu

Abychom byli zdraví a plní sil, je zapotřebí udržovat v organismu takzvanou homeostázu, tedy v podstatě hormony v optimálním množství. Tento stav lze popsat jako rovnováhu vnitřního prostředí. Pokud tedy je vaše homeostáza v pořádku, nebudete mít žádné obtíže. Nálada bude stabilní, dobře budete snášet stresové situace, nebudete mít problémy s trávením, libidem, ani vzhledem. Avšak vlivem určitých faktorů může docházet k nestabilitě vnitřního prostředí.

Co ovlivňuje stabilitu vnitřního prostředí?

Na homeostázu našeho organismu působí jak vnitřní, tak vnější faktory. Mezi ty můžete zařadit:

  • nezdravý jídelníček
  • nedostatek spánku
  • dlouhodobé působení stresu
  • kvalita životního prostředí

Jaké hormony jsou v těle nejdůležitější?

V krvi člověka koluje pět hormonů, které jsou velmi důležité a ovlivňují jeho pochody, a to jak duševní, tak i fyzické. Prvním podstatným hormonem je kortizol, který je často nazýván i jako hormon stresové reakce. Jeho zvýšení se projeví hypertenzí (vysokým krevním tlakem) a zvýšením cukru v krvi. Pakliže se tento stav stane chronickým, může docházet až depresím, přibývání na váze, nebo nebezpečnému metabolickému syndromu. A jaké budete mít pocity? Takové, že jste neustále na útěku, také se můžete potýkat s celkovou rozladěností a výkyvy nálad. Hůře půjde redukovat hmotnost a velmi rychle se rozčílíte.

Při zvýšené hladině kortizolu v krvi mají lidé také problémy s nespavostí a relaxací. Co se týká stravy, je možné, že vás dostihne i neodolatelná chuť na sladké, nebo naopak slané. Hladinu kortizolu můžete přirozeně snížit sněžením vysoce procentní hořké čokolády, nebo jsou perfektní i ryby.

Dalším důležitým hormonem je inzulín, který reguluje hladinu glukózy v krvi. Pokud je jeho množství v krvi nestabilní, dochází k neúměrné potřebě a touze po sladkém, hodnota krevního cukru se také zvýší a dotyčný může pociťovat i třes, úzkost a podrážděnost. Pakliže budete chtít vyvážit hladinu inzulínu, jezte kyselé zelí.

Testosteron, estrogen a hormony štítné žlázy

Dalším podstatným hormonem je testosteron, který produkují nadledvinky obecně, u žen vaječníky a u mužů varlata. Testosteron je důležitý pro zdravé sebevědomí, pocit pohody, růst kostí a sexuální funkce. Pokud jej mají v krvi zejména ženy více, než je obvyklé, mohou trpět zvýšeným výskytem akné, nepravidelnou menstruací a v některých případech i neplodností. Skvěle se hodí na vyvážení hladiny testosteronu zelené fazolky a dýňová semínka.

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který je zodpovědný za vývoj prsou a ženských tvarů celkově. Při jeho nadbytku mohou ženu potrápit nadýmání, otoky, změny nálad, migrény, nebo potíže se žlučníkem. K stabilizaci hladiny je dobré konzumovat brokolici, květák, nebo zelí.

Hormony štítné žlázy, jako je tyroxin a triiodtyronin jsou odpovědné za metabolismus. Při snížené hladině těchto hormonů bojují častěji ženy s nadváhou, suchou kůží, slabými vlasy, či problémy s vyprazdňováním. Vhodné jsou k vyvážení hladiny například para ořechy.

Fotografie: Pixabay