Na banány se už nebudete nikdy dívat jako předtím. O jejich skutečných vlastnostech se moc nemluví

Fotografie: Depositphotos

Konzumací banánu můžete podpořit své duševní i fyzické zdraví. Nejen, že vám uleví od depresí a špatné nálady, ale také doplní hladiny železa a draslíku.  

Protáhlé, žluté, exotické ovoce s typickou chutí – banán, zná bez pochyby každý. Ovšem ne všichni víte o jeho přednostech, které mu vynesly označení superpotravina. Mezi tzv. superpotraviny se zařazuje veškeré ovoce, zelenina, ořechy, apod., které mají vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Banán obsahuje významné množství draslíku, vitamínů skupiny B, vitamínu C nebo hořčíku. Díky nim a dalším obsaženým látkám vám nejen dodá energii, ale také pomůže s depresemi, anémií či krevním tlakem, říká lékařka Kim Rose-Francis.

Dejte sbohem depresi i PMS

Banán zná většina z vás jako ovoce, které vám okamžitě dodá energii (dva banány vám dodají dostatek energie pro náročný 90minutový trénink), ovšem to je jen jedna z jeho schopností. Banán obsahuje vysoké množství vitamínů skupiny B, které pomáhají zklidnit nervový systém, čím dokáží zmírnit dopady stresových situací na jednotlivce. Vitamín B6 přímo ovlivňuje hladinu glukózy v krvi, která může (negativně) ovlivňovat vaši náladu.

Konzumace tohoto ovoce se tedy doporučuje, pokud se cítíte rozrušení, pod tlakem, nebo ženám, které se potýkají s tzv. PMS čili premenstruačním syndromem. Konzumací banánu prý rovněž dokážete předcházet depresivním stavům. Je to mj. kvůli tomu, že toto ovoce obsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan, která pomáhá udržovat dobré fyzické i psychické zdraví jedince. Tvrzení potvrdil výzkum organizace MIND, která sledovala psychický stav lidí trpících depresemi při dlouhodobé konzumaci banánů.

Banánem proti chronickým nemocem

Kromě vitamínů skupiny B a tryptofanu obsahuje banán ještě řadu důležitých minerálů, kterými jsou železo, draslík nebo hořčík. Jeho pravidelnou konzumací tedy nejen, že se můžete vyvarovat křečí (které jsou častější například v těhotenství), ale také můžete předejít anémii. Vysoký obsah draslíku společně s nízkým obsahem soli učinil banán ovocem číslo jedna v boji s vysokým krevním tlakem.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (US Food and Drug Administration) dokonce schválil banánovému průmyslu prohlášení, že banány pomáhají snižovat riziko mrtvice a vysokého krevního tlaku. Ovšem toto ovoce je, kromě všeho jiného, ještě dietní. Pomáhá proti pálení žáhy, neutralizuje překyselení žaludku a snižuje jeho podráždění – je proto vhodnou potravinou pro jedince trpící žaludečními vředy.

Fotografie: Depositphotos

Díky vysokému obsahu cukru a vlákniny pomáhají banány navozovat pocit sytosti a zároveň udržovat optimální hladinu cukru v krvi, což může být důležitá informace pro někoho, kdo trpí ranními nevolnostmi v důsledku hypoglykemického šoku. V neposlední řadě vám toto ovoce dokáže pomoci s koncentrací, protože vás díky vysokému obsahu draslíku učiní bdělejšími – to vám může pomoci při učení či například během školení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]