Výrazná chuť hořčice pochází z jejích unikátních prospěšných látek. Jedná se o revoluci v péči o pleť

Fotografie: Depositphotos

Hořčice může být skvělým doplňkem párků v rohlíku, klobás a hamburgerů, ale má i mnoho dalších velmi užitečných využití, která nemají s jídlem nic společného.

Když se řekne hořčice, většina z nás si ji spojí s kořením nebo dochucovadlem jídel. Ale co kdybychom vám řekli, že hořčice může být také tajnou zbraní pro zdravou a krásnou pleť? Ano, správně použitá hořčice může přinést mnoho výhod pro vaši pokožku a pomoci vám dosáhnout zářivého vzhledu. Proto byste si měli hořčici nanášet na obličej, říká doktorka Katherine Marengo. Dělá zázraky!

Zbaví vás vlhkého kašle

Hořčičný obklad nebo hořčičná mast může pomoci zmírnit vlhký kašel a uvolnit sliz z plic. Hořčičný obklad na hrudník nebo záda může působit jako expektorant, což znamená, že pomáhá odkašlávat sliz a sekret z dýchacích cest. Jednoduše si naneste trochu hořčice na hrudník a užívejte si tepla.

Uvolní vaše svaly

Hořčičný obklad nebo masáž s hořčičným olejem může pomoci uvolnit napjaté svaly a zmírnit svalové bolesti. Hořčice obsahuje látky, které mají termické účinky. Když je hořčice aplikována na kůži, může dojít k mírnému zahřátí postižené oblasti. Toto zahřátí zlepšuje průtok krve a pomáhá uvolnit svalové napětí. To je důvod, proč hořčičné obklady nebo masáže mohou být účinné pro uvolnění svalů po fyzické námaze nebo při svalových křečích.

Funguje jako kondicionér

Pokud máte suché vlasy a roztřepené konečky, můžete hořčici použít jako přírodní kondicionér. Po umytí vlasů naneste trochu hořčice a nechte ji alespoň osm hodin působit (zkuste to přes noc a přitom si nasaďte koupací čepici). Ráno můžete hořčici jednoduše opláchnout a zjistíte, že vaše vlasy jsou mnohem zdravější.

vlasy česání
Fotografie: Freepik

Skvělá maska na obličej

Jemná hořčice je ideální jako pleťový krém, který vypne vaši pleť a zbaví vás jemných linek a vrásek. Hořčičnou masku nechte na obličeji pět minut, ale nanášejte ji mimo dosah očí.

Zklidňuje popáleniny

Hořčice má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zklidnit popáleniny. Díky svým aktivním složkám, zejména glukosinolátům a vitamínu E, může hořčice působit jako přírodní lék na kožní podráždění, včetně popálenin.

Zmírní bolest v krku

Bolí vás v krku a cucáte pastilky, ale nic nepomáhá? Tak proč nezkusit hořčici? Smíchejte jednu lžíci hořčice s citronovou šťávou, lžící medu a lžičkou soli. Směs (kromě medu) dejte do hrnce s vodou a přiveďte ji k varu. Nyní ji nechte vyluhovat a přidejte med. Kloktání touto směsí může pomoci vyléčit bolest v krku během okamžiku.

Neutralizuje silné pachy

Hořčice může pomoci zbavit se nepříjemných pachů v nádobách, lahvích apod. Stačí dát do lahve nebo nádoby několik hořčičných semínek a přidat trochu vody. Nyní ji chvíli protřepávejte a vypláchněte. Zápach zmizí.

Je ideální pro koupel nohou

Přidejte hořčici do vaničky s teplou vodou a dopřejte si relaxační koupel nohou. Bolest způsobená příliš dlouhou chůzí nebo nepohodlnou obuví zmizí. Nebo snad cítíte bolest v celém těle? Stačí přidat 2/3 šálku hořčice do plné vany a užívat si koupel alespoň 15 minut. Ucítíte, jak se vaše bolest rozplývá.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]