Nemůžete zhubnout? Problém může být v hormonech, které vám v tom brání

Pokud pravidelně kvůli hubnutí cvičíte a stravujete se dle dietního plánu, ale přesto stále přibíráte na váze, měli byste si nechat zkontrolovat hladinu hormonů. Je to právě hormonální nerovnováha, která může velmi razantně zpomalit váš metabolismus.

Nejen, že nebudete moci shodit váhu, ale navíc budete přibírat. Je pravda, že svaly váží více než tuk, pokud se ale nemění ani vaše rozměry, měli byste navštívit odborníka. Nechte si udělat test a změřit, jak na tom doopravdy jste. Tyto faktory mají největší vliv na přibírání na váze

  • snížená hladina insulinu nebo testosteronu
  • vysoká hladina kortizolu a nerovnováha estrogenu
  • nerovnováha leptinu
  • problémy se štítnou žlázou

Snížená hladina insulinu a vysoká hladina kortizolu

Insulin je hormon, o kterém jste už jistě slyšeli. Pokud jeho hladina v těle klesne, rozvine se cukrovka. Tělo poté není schopno správně zpracovávat glukózu. Kvůli tomu dříve či později přiberete. Abyste zachovali správnou hladinu glukózy, upravte stravovací návyky. Nejezte potraviny s vysokým obsahem karbohydrátů. Naopak začněte jíst více avokáda, granátových jablek, paprik a celozrnných potravin.

Kortizol je tzv. stresový hormon. Pokud trpíte nedostatkem spánku, máte náročnou práci či jíte nedostatečně, jeho hladina se v těle zvedne. Doporučuje se spát alespoň sedm hodin denně a jíst potraviny obsahující melatonin a tryptofan – krůtí, kiwi, třešně a tvaroh. Alespoň dvě hodiny před spaním nekonzumujte nic, co obsahuje kofein. Nedívejte se příliš dlouho na televizi či do počítače.

Nerovnováha estrogenu a leptinu

Estrogen je znám coby ženský hormon. Je zodpovědný za regulování hladiny insulinu a tělesné váhy. Pokud je jeho hladina příliš nízká, může to vést k onemocnění vaječníku. Příliš vysoké hodnoty estrogenu jsou rovněž nebezpečné. V tomto případě se doporučuje jíst méně masa a více ovoce a čerstvé zeleniny.

Chuť k jídlu je regulována hormony. Jedním z nich je právě leptin. Někdy se ale stane, že tělo se stane vůči leptinu resistentní. To může mít nepříjemné následky, například přejídání. Abyste obnovili správnou hladinu vynechte alkohol a ovoce bohaté na fruktózu (ananas a meloun).

Nízká hladina testosteronu a poruchy štítné žlázy

Testosteron je zase mužský pohlavní hormon a je důležitý jak pro muže, tak pro ženy. Jeho nedostatek může vést k rychlému tloustnutí. Pokud chcete zamezit jeho klesání, nepijte alkohol a vynechejte produkty obsahující mouku.

Společným jmenovatelem všech hormonálních poruch může být porucha štítné žlázy. Tento orgán totiž hormony produkuje. Ovlivňuje metabolismus a může přímo zapříčinit přibírání na váze či dalším zdravotním problémům se zažíváním. Pro zdravou štítnou žlázu je důležité jíst hodně čerstvé zeleniny například brokolici a květák.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]