Dáte přednost zdraví nebo chuti?

Strava moderního člověka se významně liší od stravy našich předků. Člověk moderního typu (homo sapiens) je na zemi zhruba 60 tisíc let a po celou dobu byl jeho jídelníček v podstatě jednotvárný – zahrnoval potraviny dostupné v přírodě, které byly upravovány a ochucovány opět jen dostupnými způsoby.

Jídelníček našich předků se sestával převážně z celozrnných obilovin, sezónní zeleniny a ovoce, luštěnin, semen, ořechů, příležitostně masa a hlavním nápojem byla voda. Naše tělo je právě na takový druh stravy optimálně přizpůsobeno. Nelze se tedy divit, že reaguje vznikem nemoci, když se najednou má vypořádat s moderním způsobem stravování.

Dáte přednost chuti nebo zdraví?

Podívejme se například na současnou českou kuchyni, která sestává z velkého množství masných, tučných, nadměrně slaných a sladkých jídel, typická je vysoká nálož bílkovin a tuků živočišného původu, mléčných výrobků, používání téměř výhradně bílé mouky, v přípravě jídel dominuje vaření a smažení, jídlo následně zapíjíme sladkými limonádami, alkoholickými nebo kolovými nápoji, nechybí káva a cigaretka. České knedlo vepřo zelo je reprezentativním zástupcem této nezdravé stravy – knedlík z bílé mouky, tučné maso a zelí s množstvím cukru.

A co fast foody?

V současné době k nám pronikají i různé fast-foodové speciality, zejména smažené pokrmy, hranolky, hamburgery, pizzy apod. K tomu si přidejme pochutiny ve formě slaných crackerů, křupek a chipsů a sladké pečivo a dezerty. Potraviny našich předků ustupují do pozadí. Navíc potraviny, jak je zakoupíme v obchodě, již často nemají mnoho společného s původní potravinou, jak se nachází v přírodě. Jsou různě upravovány, odstřeďovány, barveny, aromatizovány, ochucovány, konzervovány, mraženy a jinak nepřirozeně upravovány. Obsahují stopy toxických látek, které se do nich dostávají ze znečištěného životního prostředí. Takové potraviny, byť hygienicky nezávadné, nemohou lidskému organismu prospívat.

Fotografie publikována se svolením adamr Photography/FreeDigitalPhotos.net