Jaké potraviny mohou ovlivňovat paměť a kterým potravinám se raději vyhnout

Je známo, že trans-tuky (trans-mastné kyseliny) mohou způsobit nemilou spoušť v hladinách cholesterolu. Ale nedávná studie týmu z University of California uvedla, že mohou také negativně ovlivnit mozek. Co jsou to trans mastné kyseliny?

Malé množství přirozeně se vyskytujících trans-tuků lze nalézt v některých mléčných výrobcích a masu. Většinou se tvoří trans-tuk prostřednictvím procesu, který přidává vodík do rostlinného oleje. Tento průmyslový proces způsobuje tuhnutí oleje při pokojové teplotě. Hydrogenovaný olej, který je výsledkem tohoto procesu, může prodloužit trvanlivost potravin.

Trans mastné kyseliny jsou bezpochyby zdraví škodlivé. Podílejí se na rozvoji srdečních onemocnění a pravděpodobně také na rozvoji nádorových onemocnění. Dle nových zjištění mají rovněž negativní dopad na paměť.

Které potraviny obsahují trans mastné kyseliny?

  • Smažená jídla: koblihy, hranolky, řízky a další smažené pokrmy

  • Rychlé občerstvení: hamburgery, tortilly, bramborové lupínky

  • Chlazené potraviny: polotovary, mražená pizza

  • Margaríny

  • Pečené zboží: sušenky, koláče, buchty

Jak trans tuky ovlivňují paměť?

Studie byla provedena výzkumným týmem pod vedením Dr. Beatrice Golomb z Kalifornské univerzity a zahrnuje vyhodnocení údajů s 650 zdravými muži, jejichž věk se pohybuje mezi 45 lety a méně. Účastníci měli za úkol stravovat se dle zadaného úkolu a poté podstoupili vyšetření paměti.

Výzkumníci objevili vazbu mezi pamětí a trans-tukem. Výkon paměti se u mužů, kteří konzumovali 16 gramů a více trans mastných kyselin denně, významně snížil. Ve srovnání s muži, kteří měli ve svém jídelníčku trans mastných kyselin podstatně méně. Studie se zaměřila na muže, ale vědci neviděli žádný důvod, proč by trans tuky ovlivňovaly ženy jinak než muže.

Vedoucí týmu pro výzkum uvedl, že trans tuky mohou způsobit zánět v těle, a proto zabraňují produkci chemických látek, které hrají důležitou roli v paměti. To může mít zásadní vliv na paměť a funkce mozku.

Obrázky: pixabay.com