Potraviny, které je vhodné zařadit na svůj jídelníček, pokud máte vysokou hladinu cukru v krvi

Fotografie: Pixabay

Jakmile cukr v krvi nebezpečně zvýší svou hladinu, je to problém. Hladina glukózy je jedním z nejdůležitějších parametrů, které by měl každý mít pod kontrolou. I když nemáte cukrovku, stále stojí za to podstoupit test na hladinu cukru v krvi alespoň jednou ročně.

Nenápadné příznaky

Nárůst hladiny cukru je bohužel obtížné sledovat. Příznaky jsou nenápadné a člověk je může přisuzovat jiným onemocněním. Pokud se vaše hladina glukózy blíží kritické úrovni a chystá se překročit horní hranici normy, je důležité změnit stravu a držet jídelníček pod kontrolou.

Ovesné vločky

Ovesné vločky pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, zásobují střeva vlákninou a pomáhají nám zůstat déle s pocitem sytosti. Musí být vyrobeny z minimálně zpracovaných obilovin.

Instantní cereálie nebo müsli z obchodu jen ještě více poškodí vaše zdraví. Vařte kaši z obilovin nebo z celých zrn, přidejte k ní suché nebo čerstvé ovoce a uvidíte, jak si pochutnáte.

Nízkotučné mléčné výrobky

Pokud jste ženou a již jste překročila věkovou hranici čtyřiceti let, měla byste si zcela odpustit výrobky z odstředěného mléka. Čím starší budete, tím více potřebujete vápník a ten, stejně jako vitamin D, je hojně v mléčných výrobcích. Dávejte ale pozor. Nevstřebává se totiž bez dostatečného množství tuku.

Hotové omáčky

Připravené omáčky z obchodního domu, jako je majonéza, kečup a salátové dresinky jsou doslova naplněny přidaným cukrem. Vzdejte se jich alespoň na chvíli a pocítíte rozdíl.

Řepa

Tato zelenina je jednou z nejzdravějších druhů zeleniny na světě. Má velmi dobrou schopnost řídit absorpci glukózy do krevního oběhu a udrží tak hladinu cukru v krvi v normálních a zdravotně nezávadných hodnotách.

Fotografie: Pixabay

Nezapomeňte na koření

Skořice, kmín, oregano, kari. Všechna tato koření vám pomohou udržet cukr na uzdě. Další jejich užitečnou vlastností je, že zlepšují chuť pokrmů a pomáhají snižovat množství soli v potravinách.

Proteinové tyčinky

Máte pocit, že je to vhodný způsob, jak rychle doplnit nedostatek bílkovin, uspokojit hlad a načerpat energii? Pečlivě si přečtěte složení. Mnoho rádoby dietních a energetických tyčinek obsahuje více cukru než skutečné bílkoviny.

Pozor na jogurty

Jogurt je skvělou snídaní a dokonalou svačinkou během dne. Je to mu tak ale jen ve chvíli, pokud neobsahuje nic jiného než samotný bílý jogurt. Průmyslově zpracované produkty naplněné ovocem nebo sladkostmi mohou obsahovat až šest čajových lžiček cukru. To je moc jak pro děti, tak pro dospělého.

Fotografie: Pixabay

Tučné jídlo

Obsah tuku může také výrazně ovlivnit hladinu cukru v krvi. Například studie z roku 2017 potvrdila souvislost mezi příjmem tuků a zhoršenou glukózovou tolerancí. Faktem je, že tuk zpomaluje trávení sacharidů.

K obědu si proto raději dopřejte maso vařené na vodě se zeleninou, místo tučných příloh v podobě hranolek a pečeného masa.

Černá káva

Ačkoli většina studií potvrzuje, že pravidelná černá káva může z dlouhodobého hlediska pomoci snížit riziko cukrovky druhého typu, lidé, kteří již tuto nemoc mají, by se měli kávě vyhnout.

Nahraďte kávu raději čajem. Vyberte si takový druh, který vám bude chutnat ve své přirozené podobě bez cukru nebo umělých sladidel.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]