Červená řepa nezná konkurenci. Pomůže s imunitou, hubnutím i tlakem

V dnešní době je na trhu tolik zdravých potravin, že je těžké si vybrat ty správné přesně pro vás. Naším tipem je červená řepa. Ale ne samotná. Neuděláte chybu, pokud se budete snažit jíst pestře a budete si vybírat potraviny z široké škály druhů, barev a chutí. Jsou však některé potraviny, které by měly patřit do jídelníčku každého z nás, jelikož jejich přínosy jsou nespočetné.

Je to zelenina velmi hodnotná – ve 100 g bulvy červené řepy je asi 70 mg sodíku, 380 mg draslíku a 20 mg vápníku, dále řepa obsahuje hořčík a z mikroprvků rubidium a caesium. Důležitý je obsah rostlinných barviv, antokyanů, zabraňujících křehkosti cév. Z vitamínů obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a další. A to ani nemluvíme o tom, pokud konzumujeme červenou řepu ve fermentované podobě. K tomu všemu se pak ještě přidávají probiotika, která jsou klíčová pro střevní mikroflóru a imunitní systém.

Silná imunita

Tato sytě červená zelenina obsahuje barvivo betacyanin, což je druh pigmentu, jehož barva se pohybuje od tmavě červené až po fialovou. Je ceněn pro své protinádorové a tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střev. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem jak posílit imunitu. Někteří lékaři ji dokonce doporučují jako prevenci proti rakovině, pokud je konzumována alespoň jedenkrát do týdne.

Vyrovnané trávení

Šťáva z červené řepy obsahuje rozpustnou vlákninu. Ta zpomaluje vyprazdňování žaludku, které napomáhá správnému trávení, a tím i zabraňuje přibývání na váze. Rozpustná vláknina také snižuje špatný cholesterol a pomáhá upravovat vyměšování. Budete se tedy cítit vždy dobře, bez nafukování, nevolností nebo jiných střevních obtíží.

Nutnost pro těhotné

Řepa je plná kyseliny listové (šťáva z jedné řepy obsahuje až 34 % doporučené denní dávky). Kyselina listová je nesmírně důležitá pro těhotné ženy, protože její dostatečné množství v těle pomáhá eliminovat vrozené vady a podporuje správný vývoj mozku ještě nenarozených dětí. Hodí se ale i pro jiné skupiny obyvatel, jelikož chrání srdce a zabraňuje oslabování nervové soustavy.

Krevní tlak

Mnohé klinické studie prokázaly, že již konzumace dvou šálků řepné šťávy denně skutečně snižuje krevní tlak. Lidé, kteří berou léky na snížení krevního tlaku, mohou zkusit doplnit předepsanou léčbu ještě pravidelnou konzumací řepy. Je dost možné, že jejich stav se brzy upraví do normálu a léky již nebudou muset brát.

Jaké jsou další benefity?

  • Pomáhá překonat hormonální nerovnováhu.
  • Zlepšuje metabolismus a urychluje hubnutí.
  • Prospívá nemocným s anémií.

Dopřejte si řepu každý den a uvidíte, že poznáte rozdíl. Málokterá jiná zelenina má tolik zdravotních benefitů a dokáže takto preventivně působit. Jediný, kdo by si při její konzumaci měl dávat pozor, je cukrovkář. Přeci jen obsahuje vyšší množství sacharidů, takže by v jeho jídelníčku měla být zastoupena s rozumem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]