Nezdravý životní styl podporuje vznik demence

Nejvíce známou podobou demence je Alzheimerova choroba, kdy je postižená paměť, orientace a myšlení pacienta. Při tomto onemocnění selhávají mentální funkce člověka. Nedá se předem zjistit, koho nemoc postihne, ale existuje soubor činností, které fungují jako prevence vzniku tohoto onemocnění.

Čím dřív s prevencí začnete, tím lépe. My se dnes zaměříme na to, které činnosti naopak rozvoj demence podporují, ať víte, čeho se vyvarovat.

Málo pohybu

O tom, že by měl člověk zařadit do svého života aktivní pohyb, ví asi každý. Přesto se toho drží jen hrstka lidí. Pasívní způsob života a sedavé zaměstnání vede k rozvoji srdečních onemocnění, ale mimo to trpí i mozek. Pravidelný pohyb v jakékoliv podobě snižuje více chorob spojených se stářím, včetně demence. Denně by si měl člověk dopřát minimálně půl hodinku pohybu – strečink, jóga, běh, střídání pomalé a rychlé chůze, plavání – zkrátka cokoliv.

Málo vitamínů ve stravě

Nevhodné stravování nevede k ničemu jinému, než k tomu, že v těle chybí nějaké vitamíny a minerály. Nedostatek vitamínu B1, B6 a B12 může přispět k rozvoji demence. Mimo těchto vitamínů je to pak ještě i nedostatek vitamínu D. Neseďte tedy zavření doma a běžte ven nachytat vitamín D. K dalším rizikovým faktorům patří obezita. Hromadění tuků a dalších látek ve stěnách cév zásadně snižuje průtok krve do mozku. V takovém případě hrozí nejen mrtvice, ale i rozvoj demence.

Hodně alkoholu

Je známo, že střídmá konzumace alkoholu (jedna sklenička vína za den) má pozitivní kardiovaskulární účinky. Doporučeno je 5 skleniček za týden. Nikdy ne 3 skleničky za jeden večer – maximum jsou dvě. Nadměrné pití alkoholu má účinky zcela opačné. Zatěžuje naše orgány a přispívá k rozvoji demence.

Vysoký cholesterol a cukrovka

Podceňování těchto zdravotních problémů rovněž přispívá k rozvoji demence. Ačkoliv si myslíte, že stáří je ještě daleko, to jak žijete nyní má velký vliv na zbytek vašeho života. Životní styl se na vzniku této choroby podílí nejvíce. Podobně je to i se srdíčkem a dalšími chorobami.

Rizikové faktory

  • Vzdělání (je potřeba neustále procvičovat i mozek, nejen tělo)
  • Zvýšený krevní tlak
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Obezita
  • Nedostatek pohybu
  • Špatná životospráva (absence vitamínů)

Obrázek: pixabay.com