Léto a tolik oblíbené grilování aneb grilovat se dá i zdravě

Grilování je poměrně častou letní událostí, při které se setkáváme s rodinou a přáteli, či jen tak třeba ve dvou posedíme a odreagujeme se od každodenních starostí. Většina lidí griluje maso – hovězí, vepřové a kuřecí steaky. Sem tam někdo griluje ryby, sýr a zeleninu. Pravdou je, že grilování samo o sobě, pokud se provádí často, není moc zdravé. Pokud však budeme grilovat občas a přistoupíme k tomu zodpovědně, nemusí grilování zatížit naše trávení a ani ohrozit štíhlou figuru. Jak takové zdravé grilování vypadá?

To je úplně snadné. Maso nahradíte něčím zdravějším. Využít můžete sezónní zeleninu, ale grilovat lze také tofu či tempeh. Pokud už přeci jen budete prahnout po masíčku, přednost dejte rybě nebo pouze kousíčku masa a vyvažte to porcí zeleninového salátu. Namísto sladkých kupovaných limonád připravte domácí v méně kaloričtější a zdravější verzi.

No a pokud se grilování neobejde bez alkoholu, opět pamatujte na rozumné množství a přednost dejte například vinnému střiku a jiným variantám, kde se alkohol ředí a nevypije se ho tudíž takové množství. Přinášíme vám zdravější tipy na grilované pochoutky.

Grilovaný lilek

Lilek nakrájejte na plátky a osolte, aby se zbavil nahořklé chuti. V misce si barevný pepř, česnek a olivový olej. Vysušte plátky lilku papírovou utěrkou a potřete je připravenou směsí. Lilek grilujte z obou stran. Podávat jej můžete s čerstvými nebo grilovanými rajčátky a feta sýrem.

Obrázek: safeway.ca

Grilované tofu

Tofu nakrájejte na plátky nebo kostičky a obalte je v olivovém oleji, česneku a sójové omáčce. Přidat můžete i různé koření, fantazii se meze nekladou. Přednost mají samozřejmě vaše chuťové preference. Grilujte na tácku dokud nezezlátne. Podávejte s další grilovanou nebo čerstvou zeleninou.

Obrázek: cooking.nytimes.com

Grilovaný tempeh ala steak

Rozkrojte si tempeh na plátky a vložte tyto plátky ideálně přes noc do sáčku s marinádou. Případně naložte do marinády ráno a večer grilujte. Marináda: olej, tamari, česnek, grilovací koření. Pak tempeh steak vytáhněte ze sáčku a ještě před grilováním potřete hořčicí. Jakmile je tempeh zlatavý, je hotov. Podávat můžete s celozrnným pečivem nebo zeleninou.

Obrázek: youtube.com