Rozpoznání hmyzího kousnutí ušetří spoustu komplikací. Mezi rozdíly patří tvrdost a zarudnutí

Fotografie: Depositphotos

Léto je v plném proudu a to kromě hezkého počasí znamená také zvýšenou šanci útoku různých druhů hmyzu. Poznejte jednotlivé typy podle vzhledu kousnutí či bodnutí.

Hmyz, jako jsou včely, mravenci, blechy, mouchy, komáři, pavouci a vosy, vás může kousnout nebo bodnout, jakmile se dostanete do jeho bezprostřední blízkosti. Většina z těchto zvířat vás nebude obtěžovat, pokud je nebudete obtěžovat vy. Jakmile vás však poraní, je dobré vědět, s jakým hmyzem máte co do činění, říká doktor Darragh O’Carroll.

Mohou být poranění od hmyzu nebezpečná?

Většina kousnutí a bodnutí nezpůsobuje nic jiného než malé nepohodlí, ale některá setkání mohou být fatální, zvláště pokud trpíte závažnou alergií. Reakce se může objevit při kousnutí nebo bodnutí hmyzem v závislosti na osobě. Alergie na jed může u některých lidí způsobit nebezpečnou, závažnou alergickou reakci, která má za následek otoky, celkové svědění a potíže s dýcháním.

Kousnutí od komára

Bodnutí komárem se projevuje jako malá kulatá, nafouklá boule, která se objeví brzy poté, co jste byli kousnuti. Boule zčervená, ztvrdne, oteče a bude svědit. Můžete mít více kousnutí ve stejné oblasti.

Útok od blechy

Bleší kousnutí se obvykle nachází ve shlucích na bércích a chodidlech. Svědivé, zarudlé hrbolky jsou obklopeny červenou svatozáří. Příznaky začínají okamžitě po kousnutí.

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Poranění od pavouka

Většina pavouků nepředstavuje pro člověka žádnou hrozbu a v takových případech je jejich kousnutí neškodné nebo mírně dráždivé jako včelí bodnutí. V místě kousnutí se může objevit jediná vyvýšená papula, pustula nebo pupínek následované zarudnutím a citlivostí. Kousnutí se objeví jako 2 malé vpichy. Závažné alergické reakce na kousnutí pavoukem mohou vyžadovat lékařskou pomoc.

Kousnutí klíštětem

Kousnutí klíštětem může způsobit bolest nebo otok. Může také vést k vyrážce, pocitu pálení, puchýřům nebo potížím s dýcháním. Klíště často zůstává přisáté na kůži po dlouhou dobu. Kousnutí se zřídka objevuje ve skupinách. Klíšťata mohou přenášet nemoci, včetně lymské boreliózy, babeziózy a anaplazmózy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]