Olivy – chutná a zdravá delikatesa

Olivy patří k nejstarším potravinám a jejich původ sahá do Kréty. Přibližně před 5 až 7 tisíci lety se rychle rozšířily do Řecka, Egypta, Palestiny a Malé Asie. Byly rovněž inspirací pro egyptské umělce a důležitou roli hrály v řecké mytologii. Mnoho starověkých civilizací využívalo olivovník jednak jako zdroj potravy, ale i k léčivým účinkům. Považován byl také za symbol moudrosti a míru.

Jedni je milují a druzí nesnáší. Dodávají pokrmům výraznou chuť, jsou velmi zdravé, nízkokalorické a pomáhají zasytit. V prodejnách natrefíte na olivy zelené či černé. Ovšem barva není dána odrůdou, ale zralostí. Všechny odrůdy oliv postupně během zrání mění barvu od zelené, přes purpurovou až po tmavě modrou a černou. Koupit je lze ve sklenici, plechovce, sáčku, bez pecky, s pecičkou, různými náplněmi, nálevy a marinádami. Skutečně je z čeho vybírat a gurmáni si přijdou na své.

Olivy jako zdroj vitamínů a minerálů

Aromatické, chuťové a velikostní rozdíly oliv jsou dány především místem jejich pěstování, podnebím a obdobím sklizně. Jsou bohatým zdrojem vitamínů: A, D, E a K, antioxidantů, nenasycených mastných kyselin, přírodní vlákniny, minerálů – železo, draslík, vápník, hořčík. Pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi, omezují riziko vzniku cévních onemocnění, podporují hubnutí a bojují proti některým druhům rakoviny. Hledáte-li surovinu, která je zdravá, chutná, netloustne se po ní, pak jsou to právě olivy. Před jídlem je vhodné podpořit tvorbu žaludečních šťáv tím, že pozřete něco hořkého. Mimo čaje z hořkých bylinek to mohou být právě i olivy.

Jak je konzumovat?

Olivy jsou výtečné i jako pochoutka k vínům. Kombinace těchto chutí je harmonizující. K vínu bílému zkuste olivy plněné lososem, mandlí, tuňákem, ančovičkou. K vínu červenému budou ideální plněné paprikou či sýrem. Sekty skvěle doplní olivy plněné citronem. Určitě naleznete správnou kombinaci, jež bude lahodit vašemu jazýčku. Zelené i černé jsou nenahraditelnou součástí všelijakých salátů, ale výtečné jsou i pro výrobu olivové pasty. Milovníci pizzy zase nedají dopustit na pizzu s olivami.

Obrázek: pixabay.com