Co je zdravější – smoothie nebo fresh?

Mám si pořídit raději mixér na přípravu smoothie a koktejlů nebo odšťavňovač a pít čerstvé šťávy? Případně obojí? Co je lepší a zdravější? Z pohledu chuti je to spíš osobní preferencí, zda dáte přednost šťávám (fresh) nebo smothie. Z pohledu zdraví se vyplatí pít obojí, ale je dobré vědět, že všeho moc škodí. Jaký je rozdíl mezi smootie a fresh? O tom bude dnešní příspěvek.

Fresh

Fresh nebo také ovocné šťávy jsou zdrojem minerálů, vitamínů, enzymů a fytolátek, které tělu dodají rychlou energii. Jelikož šťávy jsou zbaveny většiny vlákniny, jsou velmi rychle vstřebatelné. Tato energie se dostaví proto, že ovoce obsahuje „ovocné cukry“(fruktózu), což je pro tělo zdroj energie. Když se vysloví ovocný cukr, člověk nabude dojmu, že jde o neškodný a zdravý cukr. Pravda je však taková, že jakékoliv větší množství cukru je spíš na škodu.

Problém ve šťávě je ten, že dostanete do těla více fruktózy, než když sníte třeba jablko. Sklenice fresh obsahuje jablíček více a k tomu ještě i další ovoce. Respektive šťávu z množství ovoce, které byste jinak na posezení nesnědli. Navíc fresh neobsahuje příliš vlákninu, která je důležitá pro správné vstřebávání látek. Když už se rozhodnete pro fresh, neměli byste překračovat určitý limit v množství vypité šťávy a ideálně míchat ovoce se zeleninou.

Smoothie

Smoothie rovněž obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, jako fresh. Mimo to však obsahuje i vlákninu a právě díky ní vám stačí vypít i menší množství a budete se cítit sytí. Energie se nedostaví díky vláknině tak rychle, protože tento proces zpomaluje. I zde však platí, že všeho s mírou.

Přemíra vlákniny zhoršuje vstřebatelnost některých minerálů a vitamínů a může působit žaludeční a střevní potíže. I když je vláknina u většiny lidí spíš nedostatkové zboží, je dobré konzumovat smoothie opět v rozumném množství. Běžně se stravující lidé mají většinou stravu na vlákninu chudou, opačně je tomu u vegetariánů a veganů, kteří naopak tyto normy i dvakrát převyšují. Tudíž doporučené množství smoothie je velmi individuální.

Jak fresh tak smoothie do zdravého jídelníčku rozhodně patří. Jen je důležité držet se rozumných mezí a pamatovat jak na fruktózu, tak množství vlákniny. Množství těchto zdravých nápojů přizpůsobte individuálním potřebám.

Obrázky: hroyalkabob.com, pixabay.com