Jak poslední jídlo dne ovlivňuje spánek?

Vypadá to, že náš jídelníček ovlivňuje nejen to, jak se cítíme během dne, ale i jaká bude noc. Strava rozhoduje dokonce o tom, jak dlouho budeme spát, zda budeme mít nějaké sny a jak budeme vstávat.

Pokud máte problémy s usínáním, často se v noci budíte, pak přemýšlejte o svém celkovém jídelníčku, a také o tom, co jste měli k večeři. Existují totiž potraviny, které spánek rozptylují, ale také potraviny po kterých budete spát jako Šípková Růženka.

Jídlo narušující spánek

Uzeniny

Uzené maso a maso z konzervy nejsou vhodnými surovinami k večeři. Zvlášť večeříte-li dost pozdě. Stejně tak na tom je i slanina a jiné uzeniny (párky), uzené a uležené sýry. Obsahují totiž větší množství aminokyseliny tyramin (tato aminokyselina působí na cévy a vyvolat může i bolesti hlavy). Nutí mozek vyměšovat noradrenalin a tím nás udržuje vzhůru a navíc i nervózní.

Čokoláda

Ačkoliv je hořká čokoláda zdravá a zlepšuje náladu, pro večerní mlsání není vhodná, jste-li citliví na kofein. V čokoládě se pro změnu nalézá aminokyselina tyrosin (zlepšuje tělesnou výkonnost, pozornost, soustředění). To před spánkem asi není to, po čem toužíte.

Kečup

Pizza, koření, kečup to je směs hned několika potravin, po kterých se vám dobře spát nebude. V důsledku takové večeře se zvýší vyměšování žaludeční kyseliny a může dojít k pálení žáhy a dalším symptomům, které spánek naruší.

Alkohol

Dáte-li si skleničku piva či vína může vás to naopak uvolnit a usnete lépe, ale také se to může obrátit proti vám. Vypijete-li alkoholu víc, účinky budou opačné. Navíc záleží také na tom, co jste během dne jedli a jaký byl vás pitný režim. Alkohol totiž zvyšuje dehydrataci. V noci můžete tak často chodit na toaletu a nutkání čůrat vás nenechá spát.

Které potraviny spánek podpoří?

  • Šťáva z třešní nebo višní
  • Banány
  • Oves
  • Teplé mléko

Obrázek: pixabay.com