Ve skvělé formě lze zůstat i bez větší námahy. Stačí věnovat pozornost drobnostem, které rozhodují o vzhledu postavy

Fotografie: Depositphotos

Udržování fyzické kondice je někdy docela náročné, protože obnáší především pohybovou aktivitu praktikovanou minimálně obden. Některé návyky k ní ale také mohou dopomoct.

Abyste byli fyzicky zdatní, musíte pravidelně cvičit. To je sice pravda, ale k dobré tělesné kondici vede cesta i přes další metody, které nejsou tolik náročné na pohyb. Přitom jsou pro tělo stejně důležité. Je dobré si je osvojit a věnovat jim potřebný čas, říká lékařka Brianna Elliott.

Pravidelně se protahujte

Sedavé zaměstnání ke zdraví nespěje. Jestliže se jinak pohybu moc nevěnujete, takovým tempem si nejspíš přivodíte onemocnění civilizační nemocí, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka nebo ateroskleróza. Jde o to, že nedostatek pohybu vede k nadváze a k obezitě. I když během zaměstnání cvičit nelze, alespoň jednou za dvě hodiny se projděte a protáhněte si svaly, šlachy a cévy.

Vyhněte se nadměrnému pití alkoholu

Už jste někdy viděli milovníka pivního moku, jenž zdolá během odpoledne i sedm piv za sebou, aby byl štíhlý jako proutek? Alkohol je plný kalorií, tak není divu, že po něm přiberete. Chcete-li hubnout, omezte jeho spotřebu na minimum. Dopřejte si ho jen občas, případně vůbec ne.

Používejte menší talíř

Na velký talíř se pochopitelně vejde větší porce. Chcete-li ale hubnout, potřebujete jíst méně. Na velkém talíři to ale nebude vypadat vůbec pěkně, takže začněte používat menší talíře. Na ně si nandáte menší porci jídla, čímž přispějete k tomu, abyste hubli. Záleží pochopitelně i na volbě jídla. Místo pečené kachničky s knedlíkem si dejte dušenou pohanku nebo jáhly se zeleninou. Zasytí vás to stejně, ale ta druhá volba krmě je mnohem zdravější.

Fotografie: Pixabay

Máte hlad? Počkejte 10 minut

Začal se ozývat váš žaludek, že by něco malého rád snědl? Pak zapomeňte na hlad, počkejte 10 minut a možná, že vaše potřeba jíst zmizí. Během čekání si čas zpříjemněte něčím užitečným, aby vás to nelákalo sníst třeba sladkou ovocnou nebo čokoládovou tyčinku.

Třeba nemáte hlad, ale žízeň

Potřeba tekutin se často schovává za hlad. Dříve, než se půjdete najíst, vyzkoušejte se napít vlažné vody. Počkejte 20 minut a když hlad nepřestane, teprve potom se opravdu najezte. I tímto způsobem lze omezit přísun kalorií, které by vám jinak šly do tukových zásob.

Místo výtahu použijte schody

Najít si pohybovou aktivitu v běžném životě není zase tak těžké. Proto už žádné výmluvy na to, že na cvičení nemáte čas. Vždyť postačí, když se nevyvezete do patra výtahem, ale vyjdete schody. Nebo když vystoupíte o jednu zastávku dříve a do zaměstnání nebo domů dojdete pěšky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]