Co se bude dít s vaším tělem a zdravím, když nebudete pravidelně cvičit?

Existují lidé, kteří mají štíhlou postavu a rychlé spalování, což jim umožňuje jíst, co chtějí, pít sladké limonády a nemusí se obávat, že přiberou na váze. Pro tyto „šťastlivce“ je velice lákavé vzdát se cvičení a volný čas trávit na gauči. Nedostatek pohybu však může negativně ovlivnit psychické zdraví včetně fungování celého těla.

Je známo, že lidé, jež pravidelně cvičí, dávají automaticky přednost zdravému stravování. Ačkoliv se může zdát, že takto jednají vědomě (ve snaze dodržet zdravý styl života), ukazuje se, že cvičící lidé mají úplně rozdílné chuťové vnímání a potřeby těla, které prahne skutečně po výživných potravinách. Bohužel to funguje i opačně. Jednoduché cukry vyvolávají hlad po jednoduchých cukrech a člověk se tak ocitá v začarovaném kruhu. Co se tedy bude dít, když nebudete pravidelně cvičit?

Budete často jíst nezdravé pokrmy

Sladké, smažené, bramborové lupínky, nutričně chudé pokrmy – přesně tak vypadá jídelníček drtivé většiny lidí, kteří odmítají potrápit své tělo cvičením. Lidé, kteří se pustí do cvičení, mají ve své stravě dostatek bílkovin, které zasytí a způsobují, že se nedostavují takové chutě na sladkosti. Automaticky se jakoby tělo přeladí a začne cítit potřebu po nutričně bohatých potravinách. Pokud tedy necvičíte, budete u vás větší pravděpodobnost, že často podlehnete různým chutím a nezdravému jídlu.

Horší kvalita spánku

Nezdravé pokrmy určitě nezajistí kvalitní spánek, ale naopak. Bude vám chybět energie, budete se cítit unavení a může se dostavit problém s usínáním či noční probouzení. Na vině budou nejen nezdravé pokrmy, které posouvají lidské tělo kyselinotvorným směrem a zatěžují trávení, ale i nedostatek pohybu. Pravidelný pohyb totiž zlepšuje kvalitu spánku. Výtečná je například i 20 minutová jóga před spaním.

Rychle se zafuníte

Nebudete-li pravidelně cvičit, bude vám činit problém vyběhnout schody do druhého patra anebo doběhnout autobus – budete přitom funět a lapat po dechu. Pokud naopak budete pravidelně cvičit, posílíte kardiovaskulární zdraví a dušnost bude jen nepříjemnou vzpomínkou.

Zbrzdíte si metabolismus

I když může momentálně váš metabolismus šlapat jako hodinky, měli byste vědět, že celý život tomu tak nebude. S přibývajícími léty se metabolismus zpomaluje. Pokud začnete cvičit (ideální je střídání aerobního a anaerobního cvičení) zvýšíte BMR – basal metabolic rate. Rychlost metabolismu v klidovém režimu. S přibývajícími léty BMR klesá, znamená to, že spalujte méně kalorií, což vede k přibírání. Cvičení však může BMR zase zvýšit. Navíc při nedostatku pohybu se zmenšují svaly, které nahrazuje tuk. Co dalšího ještě čeká ty, kteří se vyhýbají cvičení?

  • Budete víc náchylní na zranění
  • Budete mít často špatnou náladu
  • Mohou se dostavit deprese
  • Častěji budete podléhat stresu
  • Můžete zemřít v mladším věku
  • Budete mít slabé kosti
  • K nedostatku pohybu se váže i slabší imunita

Obrázek: pixabay.com