Bábovka je u nás stálicí. Upéct ji lze i zdravějším způsobem

Fotografie: Pixabay

Bábovka je sladké pečivo, které se těší velké oblibě a je rozšířené po střední Evropě. Spatřit ji můžete nejen u nás, ale i na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu. A díky internetu a bloggerům už ji znají po celém světě.

Co se bábovky týče, není úplně jak se k nám dostala, ale zmínky o ní pocházejí z 15. století. Upéci bábovku není nic složitého. Buď si můžete koupit hotovou sypkou směs a přidat jen olej a mléko, koupit můžete i celou bábovku nebo dát přednost domácímu pečení.

K tomu budete potřebovat formu na bábovku, kterých je dnes nepřeberné množství – od tvarů, vzorů, materiálu formy, velikostí bábovky. Ačkoli klasický tvar bábovky má uvnitř otvor, aktuálně si lze pořídit i formu bez otvoru uvnitř.

Bábovka na nekonečně mnoho způsobů

Klasická bábovka zahrnuje ingredience, jako jsou vejce, mléko, mouka, máslo, cukr a jedlá soda nebo kypřící prášek, použít však můžete i droždí nebo kvásek. K dalším libovolným ingrediencím patří kokos, kakao, rozinky, čokoláda, tvaroh, kefír, ořechy, mák, perníkové koření a další.

Jestliže dáváte přednost zdravějšímu pečení, můžete použít tofu, cuketu, mrkev, jablíčka a namísto klasické hladké mouky použít celozrnnou, kamutovou, kokosovou.

Fotografie: Pixabay

U bábovky pečené doma vždy víte, co obsahuje, na rozdíl od té kupované. Navíc bezesporu obsahuje menší množství cukru. Těsto můžete osladit jiným zdravějším způsobem, třeba přidat strouhané ovoce či ovocné pyré.

Nahradit můžete tedy nejen mouku, ale i rafinovaný cukr. Pokud nejíte ani vejce, pak existují i recepty na bábovku bez vajíček. Recept je možné přizpůsobit vašim preferencím.

Sladké pečivo podobné bábovce

U nás je stálicí bábovka, ovšem také ve světě se můžete setkat se sladkým pečivem podobným bábovce. V Itálii je to Panettone, ve Francii Baba au rhum. Bábovka nemusí být rozhodně požitkem jen pro chuť a čich, ale i pastvou pro oko, když použijete zajímavou formu a použijete například karob či kakao, bude v řezu mramorová.

Fotografie: Pixabay

Pro zajímavé zbarvení a vzorování v řezu bábovky můžete mimo karobu použít třeba malinový pudinkový prášek, prášek z červené řepy, borůvek apod. Případně použít potravinářská barviva. Barevným těstem docílíte ještě zajímavějších výsledků.