Nejen chutné, ale také velmi užitečné. Odborník na výživu prozradil, která jídla by neměla chybět na žádném jídelníčku

Fotografie: Freepik

Velkou roli ve zdraví hrají potraviny. Přijímanou potravou získává lidské tělo užitečné látky, vitamíny, minerály, antioxidanty, ale samozřejmě při nezdravé stravě také různé nebezpečné sloučeniny, toxiny a další nebezpečné látky. Chyby ve stravování poté mohou vyvolat řadu tělesných obtíží, vyvolat alergické reakce nebo přímo způsobit vznik závažných onemocnění.

Co tělu může přinést jídlo a kterým potravinám se raději obloukem vyhýbat? Které potraviny do jídelníčku zařadit, aby posílily zdraví, dodaly potřebnou energii a živiny a nadto dobře chutnaly?

Potraviny mohou nasytit i léčit

Lahodný oběd nebo výjimečná večeře plná zdraví? Jde to! Podle vědců a lékařů jsou také potraviny zdrojem zdraví prospěšných látek, které mohou tělo léčit při různých zánětlivých procesech probíhajících v lidském těle.

Mohou být ale také lékem při únavě, různých typech bolestí, při apatii nebo depresích. Potraviny mohou v daný okamžik poskytnout určitou pomoc nebo urychlit zotavení při obtížích, proto by lidé měli věnovat výběru potravin a jídel větší pozornost.

Potraviny mohou způsobovat záněty

Podle vědců, kteří zkoumali potraviny a jejich vliv na lidské tělo, může být jídlo hlavním viníkem zánětu v těle. Předně vinou zařazení nebezpečných jídel, která lidé konzumují. Podle studie se jedná asi o 60 % všech zkonzumovaných potravin, které obsahují přebytečný cukr, přidané cukry, soli, tuky, chemické přísady, aditiva nebo barviva. Mezi nejškodlivější potraviny pak patří průmyslově zpracované, které by se ve zdravém jídelníčku neměly vůbec vyskytovat.

Potraviny pro zdraví

Podle vědců existují potraviny, které by měly být zařazeny do jídelníčku vzhledem k přínosným látkám pro organismus. Základem by měly být potraviny zahrnující omega-3 mastné kyseliny, které se vyznačují komplexním pozitivním účinkem a chrání kardiovaskulární systém.

Fotografie: Pixabay

Pravidelná konzumace ryb, jako jsou makrela, losos, sleď nebo pstruh, snižuje riziko vzniku cévních onemocnění, ale také potenciálního zánětu nebo zmírňuje jeho průběh. Kromě toho mají potraviny s omega-3 mastnými kyselinami vliv na duševní pohodu a pomáhají v boji proti depresi, také zlepšují proces regenerace, a dokonce zvyšují produkci kolagenu pro krásu.

Přidejte do jídelníčku vejce a zeleninu

Zařazením ryb do jídelníčku na úkor vepřového a hovězího masa přináší zdravotní benefity, je však dobré zařadit také kuřecí, krůtí nebo králičí maso. Nejvhodnějšími úpravami mas je vaření v páře nebo pečení, nevhodné je naopak smažení, při kterém vznikají v oleji nezdravé karcinogeny. Zapomenout se nesmí ani na potraviny s vysokým obsahem bílkovin, předně slepičí vejce, která obsahují také tolik potřebný selen.

Fotografie: Fotolia

Vše by mělo doprovázet velké množství zeleniny, která dodá zdravou vlákninu, ale také vitamíny, minerály a antioxidanty zlepšující střevní mikroflóru. Zdravou vlákninu mohou tělu dodat také oves, pohanka a celozrnné výrobky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]