Jednou z nejnebezpečnějších komplikací spojených s koronavirovou infekcí je pneumonie. Rozpoznejte příznaky včas

Fotografie: Freepik

Možná se s vaším tělem v posledních dnech dějí podivné věci. Pneumonie je jedním z nejnebezpečnějších doprovodných jevů koronaviru a měli byste proto v dnešní době znát její příznaky. Konečnou diagnózu sice stanoví lékař, ale budete mít alespoň tušení, co se s vaším tělem děje.

Pneumonie útočí nenápadně a tiše

Jednou z nejnebezpečnějších komplikací spojených s koronavirovou infekcí je pneumonie. Bohužel dosud medicína nemá dostatek účinných léků, které by mohly účinně působit na viry, jež způsobují poškození plic.

Lékaři se mohou snažit jen podporovat tělo v jeho vlastním boji. Dalším nebezpečím koronavirové pneumonie je, že často přichází s nenápadnými nebo tichými příznaky, které lze snadno přehlédnout. Pokud se u vás objeví závažné příznaky, je lepší trávit čas v nemocnici pod dohledem odborníků. S dýcháním vám v případě nouze mohou pomoci například také přístroje.

Rychlý puls

První signál, který by vás měl upozornit, je rychlý srdeční tep. Možná máte jen špatný tlak, ale pokud jste před tím potíže nezaznamenali, může se jednat o vážný problém. Změřte si puls, a pokud je vyšší než 100 tepů za minutu, navštivte svého lékaře. V takovém případě se může jednat o zápal plic.

Bolest na hrudi

Pokud se infekce rozšíří do plic, mohou se objevit bolesti na hrudi. S největší pravděpodobností pociťujete nepříjemné pocity nebo dokonce bolest během záchvatů kašle, ale pokud bolest po záchvatu přetrvává, okamžitě vyhledejte lékaře. Infekce se může dostat do plic a způsobit ještě horší potíže.

Fotografie: Freepik

Vyčerpávající kašel

Ve skutečnosti je kašel, který pomáhá vykašlat hlen poměrně dobrý, protože pomáhá tělu zbavit se virů. Pokud je však kašel neustále vlhký, hlen se tvoří stále znovu, ale nepociťujete pocit úlevy, musíte co nejdříve navštívit lékaře. Takový kašel totiž může být taktéž signálem zápalu plic.

Pokud je hlen, který vykašláváte, s krví nebo má jednoduše rezavý odstín, je to známka toho, že se infekce dostala do plic. V tom případě už se jedná o velmi vážné znamení. Nepodceňujte jej a vydejte se rovnou k lékaři nebo jej alespoň kontaktujte.

Zimnice

Zimnice a vysoká horečka jsou nejjistějšími příznaky zápalu plic. Neignorujte vysokou teplotu nebo pocit zimnice. Tělo se očividně potýká se silným virem a bez léků nebo jen odborníka by si nemuselo umět poradit.

Těžký dech

Obtížné dýchání je dalším příznakem pneumonie, který nesmíte přehlížet. Zpravidla se objevuje, když se infekce již rozšířila hluboko do plic a je nutné přivolat co nejdříve sanitku. V opačném případě se může stát, že přestane do krve proudit dostatek kyslíku a mohou se objevit závratě nebo dokonce ztráta vědomí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]