Vyrobte si domácí kešu máslo. Má významný přínos pro organismus

Kešu máslo je hustá a chutná alternativa k máslu. Navíc ještě plná vysoce hodnotných živin. Arašídové máslo možná znáte, zkusili jste však už máslo z kešu oříšků? Chutná výtečně. Připravit si ho můžete sami doma. Stačí vám k tomu jen kešu oříšky a výkonný mixér. Pro sladší verzi můžete do másla přidat i med nebo javorový sirup. Celý recept vám prozradíme níže.

Nejdříve se však zaměříme na kešu oříšky a jejich zdravotní benefity. To je právě důvod, proč je zařadit do jídelníčku v jakékoliv podobě. Nemusí to být jen máslo, skvěle chutná i kešu jogurt nebo mléko. Vyrábí se z nich i veganské krémy na dorty či dokonce velice chutný sýr.

Snížené riziko srdečních chorob

Kešu ořechy jsou velmi bohaté na HDL (lipoprotein o vysoké hustotě) nebo jinak řečeno dobrý cholesterol, který snižuje LDL (lipoprotein o nízké hustotě) – špatný cholesterol. V důsledku toho může být riziko srdečních onemocnění podle lékařů sníženo.

Snížené riziko anémie

Odborníci na výživu tvrdí, že kešu oříšky zásobují tělo mědí a železem, minerály, které jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Jinými slovy, pravidelná konzumace kešu ořechů může pomoci udržet anémii z důvodu nedostatku železa na uzdě.

Silnější imunita

Zařazení kešu ořechů v jakékoli podobě do stravy vám může pomoci zabránit častým infekcím. Je to proto, že kešu obsahuje zinek, který pomáhá imunitnímu systému v boji proti napadení mikroby.

Prospívají svalům i kráse

Každá porce kešu másla je plná bílkovin, což je důležité pro budování svalů. Zajímá-li vás také oblast krásy, pak zařaďte kešu máslo do své stravy, pomáhá totiž udržovat vaši pokožku, nehty a vlasy silné a krásné.

Recept na kešu máslo

  • 2 šálky kešu oříšků

  • 2 polévkové lžíce medu nebo javorového sirupu (pro sladkou verzi, ale nemusí být vůbec žádné sladidlo)

  • 2 polévkové lžíce kokosového oleje (změklý nebo roztopený)

  • špetku mořské soli

Jak na to

  • Veškeré ingredience (mimo medu či sirupu) spolu mixujte po dobu cca 10 minut, až vznikne lepkavá hmota. Tu pomocí špachtle vyškrábejte z nádoby mixéru a přidejte med, pokud chcete sladkou verzi.
  • Jestliže chcete hmotu víc roztíratelnou, přidejte ještě kokosový olej.
  • Máslo dejte do čisté nádoby s víčkem. Uchovávejte v chladničce.

Fotografie: Healthybuilderz, Pixabay