Zařadit do jídelníčku potraviny, které zabraňují stárnutí mozku se rozhodně vyplatí

S věkem dochází k přirozenému stárnutí mozku a také ke zpomalování a zhoršení kognitivních schopností. Existují ale potraviny, které mají schopnost stimulovat mozkovou aktivitu, a proces stárnutí mozku tak účinně oddálit. Dnes vám přinášíme malý přehled potravin, které podle Světové zdravotnické organizace mají pozitivní vliv na zdraví mozku a duševní funkce.

Bobule

Jahody, maliny, borůvky a brusinky obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Jsou bohaté především na antioxidanty, které jsou známé tím, že pomáhají z našeho těla odstraňovat volné radikály, ale zároveň pozitivně působí na paměť. Bobule konzumované společně s ořechy nebo avokádem účinně zabraňují vzniku neurodegenerativních chorob. Navíc jsou bobule skvělým zdrojem nejrůznějších vitaminů a minerálů, například vitamínů C a B, manganu, železa a vápníku. Mají příznivý vliv na náš kardiovaskulární systém a pomáhají snižovat krevní tlak.

Banány

Banány vynikají především vysokým obsahem vitaminu B6, ale obsahují také vitamin C, B1, B2, E či kyselinu listovou. Kromě vitaminů obsahují také minerály, zejména hořčík, draslík a železo. Jeden banán rovněž obsahuje denní množství glukózy potřebné pro mozek. Další cenou látkou, kterou v banánech nalezneme ve vysokém množství, je vláknina, která pomáhá například snižovat hladinu tuků a cholesterolu a napomáhá také správné funkci střev. Díky svému jedinečnému složení je konzumace banánů obecně doporučována lidem, kteří trpí chorobami srdce či poruchami oběhové soustavy.

Vejce

Vejce jsou velmi kvalitním zdrojem bílkovin, vitamínů, především vitamínů skupiny B, a minerálních látek. Jednou z velmi prospěšných látek, které vejce obsahují, je cholin, který prospívá našemu mozku. Zlepšuje paměť i reakční dobu mozku a snižuje pocit únavy. Vědecké studie rovněž prokázaly, že konzumace vajec pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Vaječné žloutky navíc obsahují antioxidanty lutein a zeaxantin, které pomáhají předcházet očním chorobám.

Losos

Jednou z nejzdravějších potravin pro náš mozek je losos. Důvodem je především vysoký obsah omega-3-mastných kyselin, vitamínu B a železa. Omega-3-mastné kyseliny výrazně snižují riziko vzniku mrtvice, podporují správné fungování paměti a koncentraci. Kromě toho dokáží snížit tuky obsažené v naší krvi, neboť mají schopnost „rozpouštět“ nebezpečný cholesterol. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelná konzumace lososa alespoň dvakrát týdně.

Káva a zelený čaj

Z hlediska nápojů je pro náš mozek prospěšné pravidelné rozumné pití kávy a zeleného čaje. Kofein má pozitivní vliv na paměť a zároveň obsahuje mnoho antioxidantů a zdraví prospěšných aminokyselin. To, že je zelený čaj velmi silným antioxidantem, se všeobecně ví, obsahuje totiž velké množství polyfenolů, které mají velmi silné antioxidační účinky. Mimo to odborné studie prokázaly, že má rovněž neuroprotektivní účinky, které pomáhají celkovému zdraví a rozvoji našeho nervového systému.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]