Jak na vaření těstovin, aby byly chutné a nerozvařené. Není to nic složitého!

Asi každý to už někdy zažil – vaříte těstoviny a na konci zjistíte, že z al dente jsou slepené a příliš měkké. Jak eliminovat nezdar z uvařených těstovin? Je to snadné. Od teď už nemusíte mít obavy, že jídlo nebude vzhledné a chuťově nevyhovující. Neboť nepovedené těstoviny mohou při servírování hostům zkazit celý požitek z vašeho složitě připravovaného jídla. Proto tu pro vás máme trik, se kterým už těstoviny nikdy nerozvaříte.

Jak na neslepené těstoviny

Málokdo tento trik zná, přitom je velice jednoduchý a v kuchyni vám ušetří spoustu nervů. Těstoviny se k sobě mohou přilepit, pokud nepoužijete žádný tuk. Zkuste tedy do vody s těstovinami přidat trochu oleje a na konci budete příjemně překvapeni. Tento postup vás ale od slepených těstovin neochrání vždycky, takže je potřeba sledovat i další faktory, které jsou uvedeny v článku.

Na jednu porci byste měli většinou počítat mezi 80 a 100 gramy těstovin. Mnohdy se totiž stane, že množství těstovin špatně odhadnete a potom vám zbude spousta těstovin, pro které nemáte využití, a nakonec skončí v koši – zbytečné plýtvání s jídlem. Nehledě na to, že pokud je v hrnci velké množství těstovin, bude vaření náročnější a riziko slepení těstovin se ještě zvětší.

Na vodě záleží

Při vaření těstovin byste měli vždycky použít dostatečné množství vody, proto je důležité mít odpovídající velikost hrnce ve kterém těstoviny vaříte. Optimální množství se pohybuje cca na 1 litry vody pro 100 gramů těstovin. Díky správnému množství vody se budou těstoviny vařit rovnoměrněji a vy se nemusíte obávat slepení a případného rozvaření. Do vody nezapomeňte přidat také sůl, a to i v případě, že připravujete těstoviny na sladko. Soli byste měli použít zhruba jednu čajovou lžičku na litr vody. Jak jste určitě již sami zjistili, pokud zapomenete osolit vodu, uvařené těstoviny se nedají správně už dosolit na talíři.

V průběhu vaření vody nezapomeňte hrnec přikrýt pokličkou. Voda se ohřeje rychleji a vy ušetříte na energiích. Po tom, co přidáte těstoviny, občas je zamíchejte, budete tak mít jistotu, že se těstoviny nepřilepí.
Nezapomínejte na dodržování správné teploty při vaření. Těstoviny by se měli vařit na mírném ohni.

Nezapomeňte průběžně ochutnávat

Dbejte také na to, abyste dodrželi dobu vaření, kterou doporučuje výrobce. Tuto informaci najdete vždy na obale. Těstoviny v průběhu vaření ochutnávejte, abyste zamezili rozvaření. Když těstoviny nejsou na vnější straně lepkavé a zároveň nejsou příliš tvrdé, ale také ne úplně měkké, tak vaše al dente (na skus) těstoviny jsou připraveny k podávání. Pokud uvařené těstoviny scedíce a  přilijete trochou studené vody, tak máte absolutní jistotu, že těstoviny budou v té nejlepší kondici a do servírování vám nezměknou.

Proč vařit těstoviny al dente

Těstoviny vařte ideálně na skus, protože tak zajistíte, že nebudou mít příliš vysoký glykemický index. Pokud jsou těstoviny rozvařené roste tak glykemický index a s ním klesá sytivost těstovin a hrozí, že hůře odhadnete vhodnou porci, kterou chcete dodržet.

zdroj: pixabay.com