Všem dobře známé koření v sobě skrývá neuvěřitelnou sílu. Pomůže při řešení celé řady zdravotních komplikací

Černý kmín (Nigella sativa) je mimo kulinářského využití znám také tím, že se pyšní řadou úžasných zdravotních účinků. Již před několika stovkami let se používal jako přírodní lék na různé neduhy. Působí proti plynatosti, střevním parazitům a podporuje činnost střev, jater, žaludku. Použít lze i k zmírnění alergií, léčení dýchacích cest, při chřipce a horečkách. Pojďme si společně vyjmenovat jeho největší pozitiva v oblasti zdraví.

Antioxidační vlastnosti

Antioxidanty jsou látky, které neutralizují škodlivé volné radikály a zabraňují oxidačnímu poškození buněk. Výzkum ukazuje, že antioxidanty mohou mít silný vliv na zdraví a nemoci. Četné studie také naznačují, že antioxidanty mohou chránit před několika typy chronických stavů: rakoviny, cukrovky, srdečních onemocnění a obezity. Několik sloučenin nalezených v černém kmínu jako je thymochinon, karvakrol, t-anethol a 4-terpineol, je zodpovědných za jeho silné antioxidační vlastnosti.

Pomáhá snížit hladinu cholesterolu

Cholesterol je látka podobná tuku, která se nachází v celém těle. I když je cholesterol potřebný, může se ho v krvi hromadit příliš vysoké množství a zvyšovat tak riziko srdečních onemocnění. Ukázalo se, že černý kmín je zvláště účinný při snižování hladiny cholesterolu.

Fotografie: Pixabay

Boj proti rakovině a bakteriální infekci

Už jsme si zmínili, že má černý kmín vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály, které mohou přispívat k rozvoji nemocí, jako je rakovina.

Mnohé bakterie jsou zodpovědné za dlouhý seznam vážných nemocí. Některé studie zjistily, že černý kmín může mít antibakteriální vlastnosti a být účinný při potlačování určitých kmenů bakterií. Mimo jiné jeho aktivní složky mohou pomoci snížit markery zánětu.

Fotografie: Getty Images

Další výhody černého kmínu pro zdraví

  • Chrání velmi důležitý orgán – játra

  • Může pomoci při regulaci krevního cukru

  • Chrání žaludeční výstelku před tvorbou žaludečních vředů

  • Je bohatý na vitamíny