Jak vařit chutně, zdravě, rychle a za rozumné peníze

Vařit chutně a zdravě nemusí nutně znamenat, že prostojíte půl dne u plotny. Vařit za rozumné peníze, zdravě a chutně je možné, když máte pod kontrolou co jíte a máte po ruce vždy k dispozici základní suroviny. Díky tomu lze z vaření učinit i společenskou událost. Ve finále ještě i ušetříte. Jak se praví – připravenému štěstí přeje.

Zásoby

Samozřejmě nemáme na mysli syslit zásoby, jako sysel. Všechny potraviny mají nějaké datum spotřeby, dokonce i ty mražené. Rozhodně se však vyplatí mít v zásobě základní potraviny, které běžně a často používáte. Jakmile jedna taková potravina dojde, pak koupit další. Ale ze základních potravin rychle připravíte pomazánku, svačinku, uvaříte polévku. Potraviny vybírejte i trvanlivé, ale bez konzervačních látek. Jako jsou například: různé typy ovesných vloček, luštěniny, oleje, octy, sůl, pepř, koření, bylinky, marmelády (ať už domácí nebo kupované s nižším obsahem cukru), ryby v konzervě, ořechy, semena, různé druhy mouk, sušené ovoce, bulgur, kuskus, rýži, jáhly, pohanku, qionou, káva, různé čaje a další.

Základní potraviny v lednici

Mimo spižírnu je vhodné mít po ruce vždy vejce, mléko (ať už živočišné či rostlinné). Rostlinná mléka si můžete snadno a levně připravit i doma. Ty kupované jsou většinou předražené. Dále pak je to sýr, jogurt, tvaroh, kvalitní šunka.

Zásoby v mrazničce

V mrazničce by nemělo chybět maso, ryby, zelenina a ovoce různého druhu. Vyrobit si můžete i domácí bujón (použít můžete zeleninu, kterou jste nestihli upotřebit a není již úplně čerstvá). Od věci není i masový a zeleninový vývar.

Jak uvařit levně?

Levně uvaříte tak, když se naučíte spoléhat více na sebe, než na kupované produkty. Rozhodně levněji vyjde moučník upečený doma, než ten kupovaný a navíc je i zdravější. Levně uvaříte jedině tak, když se naučíte plánovat. Vařit levněji neznamená, že musíte stát hodiny u plotny – můžete mít totiž předem spoustu věcí před-připravených.

Jak uvařit rychle?

Rychle uvaříte tak, když si najdete zdravý, ale rychlý recept. Inspirací dnes existuje velká spousta. Jak knížky (kuchařky), tak recepty na internetu, YouTube, různé blogy o vaření atd. Uvařit rychle můžete i tak, že budete mít připravené vhodné potraviny a nebudete se ničím zdržovat. Vařit rychle a zdravě je dnes moderní a rozhodně to není žádná utopie.

Dušené kuřecí maso na bylinkách s bulgurem vám zabere mnohem méně času, než klasická svíčková s knedlíkem. Tím nechceme říci, že si ji nemáte někdy udělat. Ale ne vždy je na to čas. Zaměstnané ženy uvítají v týdnu spíš rychlé a zdravé recepty a časově náročnější jídla si nechávají na víkend. Urychlit vaření vám pomůže i kvalitní kuchyňské náčiní: parní hrnec, kvalitní nože, šlehače, mixéry, kvalitní pánvičky, hrnce.

Pár tipů na zdravá, rychlá a chutná jídla

 • Celozrnné těstoviny s rajčaty, mozzarellou a olivovým olejem

 • Dušené kuřecí filety s bylinkami a kuskus

 • Rýžové nudle si výtečně rozumí se sezamovým olejem, tuňákem, brokolicí, česnekem

 • Lososové rizoto – dušený a rozdrobený losos, rýže natural, špenát, parmazán

 • Krevety s divokou rýži – divoká rýže, krevety na česneku, zelenina

 • Opékané batáty (před-připravené a nakrájené na kolečka nebo na hranolky v mrazničce) s restovanými kuřecími kousky a zelenina

 • Slaná ovesná kaše s volským okem a bylinkami

 • Sladká ovesná kaše s ovocem a semínky

 • Tuňák s míchanými vejci – rozdrobený dušený tuňák nebo tuňák v konzervě se zamíchá na pánvi s vejci. Podávejte s pečivem a zeleninou

 • Frittata – chutná teplá i studená

 • Polévka z červené čočky a restované tofu

 • Květákový nebo brokolicový nákyp se šunkou a sýrem

Obrázky: pixabay.com