Trápí vás stařecké skvrny? Zbavte se jich pomocí účinných domácích metod

Fotografie: Freepik

Objevily se vám na obličeji nebo rukou stařecké skvrny, případně solární keratomy, načervenalá ložiska, z nichž se odlupují šupinky? Rozhodně se tyto útvary neobjevují na kůži náhodně, jedná se většinou o důsledek slunečního UV záření, na vině může být také onemocnění ledvin, jater nebo štítné žlázy.

Stařecké skvrny lze odstranit pomocí drahé značkové kosmetiky, na solární keratomy používají lékaři tekutý dusík. Je však možnost se jich zbavit přírodní cestou.

Stařecké skvrny a keratomy

Ve středním věku se objevují na exponovaných místech, jako jsou obličej, dekolt, ruce, ramena, takzvané stařecké skvrny. Jedná se o důsledek hyperpigmentace, ke které dochází nejčastěji po nadměrném vystavování pokožky UV paprskům. Z tohoto důvodu se jim někdy říká sluneční skvrny, kdy dochází ke zvýšené produkci melaninu, který za normálních podmínek pokožku chrání.

Kromě těchto skvrn může dojít také k solární keratóze, kdy vlivem UV záření dojde k vývinu zbarveného a zdrsněného novotvaru, který se však může rozvinout v rakovinný nádor.

Nejčastějšími důvody pro vznik těchto útvarů jsou:

  • UV záření a dlouhodobý pobyt na slunci bez ochranných prostředků,
  • dysfunkce štítné žlázy, jater nebo ledvin (v případě ledvin jsou skvrny nažloutlé),
  • žaludeční potíže (skvrny jsou červeno-hnědé),
  • nesprávná životospráva s přemírou cukrů,
  • přílišná konzumace alkoholu,
  • kouření.

Pro krásnou pleť beze skvrn

Jak docílit, aby byla pokožka zase krásně hladká a beze skvrn? Předně je nutná změna jídelníčku a životosprávy, pokožce nesvědčí příliš alkoholu ani kouření. Strava bohatá na cukry navíc pokožku přílišně zatěžuje, ta rychle ztrácí elasticitu a dříve stárne.

Pomozte pokožce navrátit vzhled pomocí citronu

U stařeckých nebo solárních skvrn pomůže obyčejný citron. Připravte si proto masku z 1 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy. Samotná šťáva se hodí pro mastnou pleť, pro suchou je vhodné přidat lžíci medu a nanést na obličej. Nechte 15-20 minut působit a poté omyjte vlažnou vodou.

Na keratomy zabírá propolis, česnek nebo aloe vera

U keratomů je nutná obezřetnost a je dobré posílit imunitu, z těchto novotvarů se může vyvinout kožní nádor, vyzkoušejte ošetřit pleť pomocí přírodních prostředků.

Propolis

Surový propolis rozdrťte, přiložte na dané místo a zafixujte obvazem. Ponechte působit alespoň pět dní, nechte 2-3 dny větrat a kúru zopakujte alespoň 3krát.

Česnek

Připravte si lžičku prolisovaného čerstvého česneku, přidejte 1 lžičku citronové šťávy a 3 lžičky medu. Směs dobře promíchejte a vzniklou pastu naneste na keratom.

Fotografie: Pixabay

Tuto směs lze použít také jako masku na pigmentové a stařecké skvrny. Po 15-20 minutách působení omyjte vlažnou vodou a ošetřete olejem z černého kmínu.

Aloe vera

Připravte si čerstvý list aloe vera, odřízněte kousek a položte na keratom. Můžete malý kousek listu ponechat a zafixovat obvazem, případně pravidelně potírejte šťávou z listu. Poté opláchněte vlažnou vodou a ošetřete olejem z černého kmínu, který výborně působí na podrážděnou pokožku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]