Chuť k jídlu jako ukazatel zdravotního stavu osob starších 60 let

Fotografie: Freepik

Zdraví začíná i končí ve střevech. Obzvláště se to týká osob starších 60 let, které obvykle mohou začít jíst méně, protože jednoduše na jídlo nemají chuť. Správná strava je ale velmi důležitá.

Chuť k jídlu u lidí, kteří již dosáhli 60 let, klesá. Důvodů může být hned několik. Na to, jakou souvislost má chuť k jídlu a zdraví organismu, se zaměřil nedávný výzkum. Ten zkoumal zdraví lidí hned z několika aspektů – zda mají lidé v rovnováze střevní mikrobiom a jak chuť k jídlu souvisí s udržováním svalové hmoty.

Fotografie: Freepik

(Ne)chuť k jídlu

Právě to, zda mají skupiny v této věkové skupině, chuť k jídlu anebo ne, odráží to, v jakém stavu je jejich trávicí systém. Toto tvrzení uvedli vědci z King’s College London a University of Southampton. Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle, je první, která zdůrazňuje klíčovou roli chuti k jídlu v zažívacím systému a střevním mikrobiomu zdravých dospělých.

Výsledky studie

Výzkum byl proveden na lidech starších 60 let, kterých bylo celkem 102. Ti, kteří spadali do skupiny se sníženou chutí k jídlu, měli ve střevech také menší rozmanitost mikroorganismů. Naopak lidé s dobrou chutí k jídlu měli kromě uvedené větší rozmanitosti také lepší stravovací návyky. Konzumovali stravu založenou na vysokém obsahu vlákniny pocházející zejména ze zeleniny.

Fotografie: Freepik

Svalová hmota

Studie se zaměřila také na množství svalové hmoty a také na samotnou pohyblivost účastníků. Ti, kteří měli nízkou chuť k jídlu měli v tomto směru horší výsledky. Měli méně síly i pohyblivosti. Výsledky shrnuje doktorka Natalie Cox z University of Southampton: „Snížená chuť k jídlu vede k podvýživě, snížení svalové hmoty i síly. Z předchozích výzkumů víme, že špatná chuť k jídlu je spojena se ztrátou svalové síly bez ohledu na tělesnou hmotnost.“ Cílem výzkumu je nalézt nové terapie pro seniory trpící nechutí k jídlu.

Zdroj: Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]