15 důvodů, proč pravidelně konzumovat sušené datle

Datle zná asi každý, ale ne každý je má doma a pravidelně je konzumuje. Toto ovoce je plné živin a vlákniny, která je důležitá právě pro vstřebávání živin a trávení. Jsou sladké, protože obsahují přírodní cukr, mohou se tak stát zdravou náhradou za rafinovaný cukr, při slazení některých pokrmů. Přinášíme vám hned 15 důvodů, proč toto ovoce konzumovat pravidelně.

15 důvodů, proč konzumovat datle

1. Zdravé mlsání – jestliže vás přepadne mlsná, není nic lepšího, než sáhnout po datlích a dvě až tři sníst. Jsou výživné, velmi zdravé a sladké, takže ukojí vaši touhu po sladkém zákusku.

2. Doplňují energii – mají vysoký obsah vlákniny a zdravých cukrů, které dodávají tělu energii.

3. Zlepšují koncentraci – obsahují vitamíny skupiny B, které přispívají v duševní pohodě. Pomáhají se soustředěním a přispívají k duševní pohodě.

4. Pomáhají s usínáním – přestože datle dokáží dodat tělu energii, pomáhají také s uklidněním. Obsahují totiž aminokyselinu tryptofan. Ta se v organismu přeměňuje na serotonin, a poté na melatonin. Lidoví léčitelé doporučují dát si dvě až tři datle krátce před spaním.

5. Prevence Alzheimerovy choroby – bylo zjištěno, že datle brání různým neurodegenerativním onemocněním u mužů a žen v důsledku vysokého obsahu antioxidantů, který bojuje proti zánětu a oxidačnímu stresu v mozku. Zabraňují Alzheimerově chorobě a snižují poškození paměti.

6. Posilují imunitu – vzhledem k vysokému obsahu zdraví prospěšných látek, jsou datle superpotravinou, která posiluje imunitu.

7. Prevence rakoviny – mají silné protizánětlivé účinky, které zabraňují infekcím a různým chronickým onemocněním, jako je rakovina, srdeční onemocnění a diabetes.

8. Zlepšují zdraví střev – jsou bohaté na vlákninu, takže zlepšují trávení, léčí zácpy a zvyšují počet zdravých bakterií ve střevech, zlepšují celkové zdraví tlustého střeva.

9. Podporují cévní zdraví – početné fenolové sloučeniny v datlích řídí hladinu cholesterolu a triglyceridů a zlepšují cévní zdraví.

10. Posilují srdce – jsou bohaté na draslík, hořčík a antioxidanty, takže posilují zdraví srdce a snižují riziko kardiovaskulárních srdečních onemocnění. Bylo také zjištěno, že extrakty z tohoto palmového ovoce pomáhají po srdečním infarktu – opravují srdeční tkáň.

11. Prospívají játrům – antioxidanty v nich obsažené zlepšují zdraví a funkci jater a opravují poškození jater způsobené toxiny.

12. Skvělý zdroj železa – datle uvítají i pacienti s anémií. Jsou totiž bohatým zdrojem železa.

13. Zabraňují zácpě – obsahují vlákninu a minerály, které prospívají trávení a pomáhají zastavit průjem. Rovněž chrání střevní mikroflóru a zvyšují produkci prospěšných bakterií ve střevech.

14. Prospívají očím – datle obsahují antioxidanty, které podporují zdraví očí.

15. Prospívají těhotným ženám – pravidelné zařazování datlí do stravy pomáhá snížit bolest a krvácení během porodu. Jsou rovněž výbornou prevencí poporodních depresí a pomáhají s tvorbou mateřského mléka.

Vzhledem k tomu, že jsou bohaté na cukr, doporučuje se konzumovat datle s mírou, což je asi 2-3 větší datle, nebo až 4 menší datle denně. Uchovávejte je ve skleněné nádobě s uzavíratelným víčkem nebo v uzavíratelném plastovém sáčku, aby byla zachována jejich čerstvost. Můžete je také uložit do chladničky nebo mrazničky na jeden rok nebo déle.

Obrázky: foodandnutrition.org, wildthymecooking.com