Studená vs. teplá voda aneb proč je ta teplá lepší

Dehydratace se projevuje bolestmi hlavy, bolestí kloubů a špatným trávením. Myslíte si, že pijete dost vody? A dáváte přednost vodě studené, vlažné nebo teplé? Studená voda je sice osvěžující, ale teplá voda je pro lidské zdraví nejlepší. Výhody pití teplé vody jsou nekonečné.

Vliv studené vody na organismus

Studená voda může být skvělé osvěžení v horkých letních dnech. Nemělo by však být pravidlo, pít stále jen studenou vodu. Jak studená voda působí na organismus?

 • Krevní cévy se zúží a trávicí trakt nefunguje tak dobře, jako obvykle

 • Tělo musí regulovat teplotu a vyrábět energii

 • Stimuluje tvorbu hlenu a způsobuje náchylnost k onemocněním

 • Zpevňuje tuky a vaše tělo není schopno strávit nežádoucí tuky

7 důvodů, proč je teplá voda lepší

Asiaté pijí teplou vodu po celou dobu. Ať je léto nebo zima. V létě je nejlepší vlažný nápoj, nikoliv studený. Pití teplé vody vychází z tradiční čínské a hinduistické medicíny. Teplá voda poskytuje velké výhody a optimalizuje funkci vašeho těla.

 • Metabolismus – Teplá voda stimuluje metabolismus a zvyšuje jeho rychlost. Pijte trochu teplé vody ráno a přidejte citronovou šťávu, která má další zdravotní výhody. Je to nejlepší způsob, jak začít svůj den.

 • Lepší trávení – Teplá voda pomáhá tělu rozložit potraviny a tuky, čímž zlepšuje trávení. Po jídle vždy pijte teplou vodu. Odborníci z britské Homeopatické asociace naznačují, že šálek horké vody v dopoledních hodinách vám pomůže očistit žaludek a zlepšit trávení.

 • Krev – Pijte trochu teplé vody hned ráno, abyste stimulovali přirozený čistící proces vašeho těla. Podle ajurvédské medicíny byste měli udržovat vodu v nádobě z mědi. Měď čistí krev a ničí nebezpečné bakterie. Není to však nutné. Důležité je, aby voda byla teplá.

 • Obezita a vysoký cholesterol – Teplá citronová voda je skvělá pro diabetiky. Rozkládá nánosy v tepnách a stimuluje krevní oběh. Někteří říkají, že podporuje regulaci hmotnosti a normalizuje hladinu cukru v krvi. Můžete také vyzkoušet horký čaj (teplá voda + citronová šťáva) mezi jídly. Odborníci v Institutu pro tradiční medicínu radí, že je vhodné pít teplou vodu nebo teplou vodu s citronem poté, co vaše tělo strávilo jídlo – tj. mezi jídly.

 • Zácpa – Nadýmání je častým příznakem u pacientů se zácpou a je způsobeno dehydratací. Pijte teplou vodu po celý den, abyste zajistili pravidelný pohyb střev. Pijte první sklenici teplé vody hned ráno.

 • Hleny – Nedávná studie zjistila, že horká voda snižuje hromadění hlenu v nose, krku a gastrointestinálním traktu. Výzkumníci pozorovali účinek horké vody, studené vody a kuřecího vývaru. Horká voda vás chrání před viry a zabraňuje hromadění hlenu. Tímto způsobem zastavíte množení bakterií.

 • Přátelské chování – Studie zveřejněná ve Science zjistila, že horké nápoje zlepšují náladu. Vědci zjistili, že lidský mozek reaguje na teplo v souvislosti s tím, jak posuzujete ostatní. Účastníci, kteří drželi šálek s horkou kávou, při pohledu na konkrétní osobu, ji vnímali jako milejší než ti, kteří měli v ruce šálek ledové kávy. To může být pro vědce dobrým důvodem k tomu, aby provedli další výzkum, ale určitě je dobré vědět, že teplá voda vám pomáhá vidět „teplo“ lidí.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte