Jedinečné způsoby, jak zrychlit metabolismus a docílit tak své vysněné postavy

Fotografie: Shutterstock

Čím vyšší je váš metabolismus, tím více kalorií spálíte a tím snadněji zhubnete a udržíte si optimální tělesnou hmotnost.

Dobrý metabolismus se projevuje tím, že máte více energie a cítíte se lépe. Jak podpoříte svůj metabolismus a zlepšíte fungování svého těla? Žádná kouzla nejsou potřeba, vyzkoušejte vědecky ověřené způsoby, jak se dostat na vyšší rychlostní stupeň. Metabolismus je termín, který se používá k popisu všech chemických reakcí probíhajících v těle. Především v oblasti výroby a zpracování energie. Existují účinné způsoby, jak zlepšit rychlost metabolismu a zlepšit metabolické procesy? Více prozradila lékařka Helen West.

Jak zlepšit metabolismus

Drobné změny v životním stylu a zavedení správných návyků mohou účinně zvýšit metabolismus, a to nám pomůže zbavit se nezvaných kilogramů a výrazně zlepšit naši pohodu. Je také vhodné ověřit, jak funguje náš metabolismus, a to provedením vhodných diagnostických testů.

Jezte hodně bílkovin

Pravidelné stravování je nesmírně důležité, když se snažíte nastartovat správný metabolismus. Konzumace správného pokrmu může zlepšit parametry vašeho metabolismu na několik následujících hodin. Jedná se o tzv. termický efekt, který je způsoben tím, že je třeba strávit další kalorie a vstřebat a zpracovat živiny obsažené v jídle. Potraviny bohaté na bílkoviny způsobují největší zvýšení metabolismu při fungování tohoto mechanismu.

Bílkoviny jsou spojencem efektivní stravy, protože pomáhají udržet pocit sytosti po delší dobu, a tím minimalizují svačiny a neplánovaný přísun kalorií. Konzumace velkého množství bílkovin může také zastavit pokles rychlosti metabolismu, který je často spojen s úbytkem tuku. Strava bohatá na bílkoviny může odstranit vedlejší účinky diety, jako je úbytek svalové hmoty.

Fotografie: Freepik

Pijte více studené vody

Výměna sladkých nápojů za vodu je klíčem k úspěchu při jakékoli dietě. Ukázalo se však, že pití studené vody může také dočasně zvýšit váš klidový metabolismus, a to o 10 až 30 %. Účinek spalování kalorií je nejlepší, když pijete studenou vodu, protože vaše tělo spotřebuje další energii na její ohřátí na tělesnou teplotu. Pomůže vám také jíst menší porce, stačí se napít vody půl hodiny před jídlem.

Cvičte krátce a intenzivně

Vysoce intenzivní intervalový trénink neboli takzvaný trénink HIIT je specifický typ aktivity. Tréninky jsou založeny na provádění velmi intenzivních, ale krátkých sérií cviků. Tento typ cvičení se doporučuje zejména lidem, kteří chtějí zhubnout. Trénink HIIT, známý také jako turbo spalování, pomáhá spalovat více tuku tím, že zvyšuje rychlost metabolismu, a to i po tréninku. Pokud začnete den několikaminutovým cvičením, vaše tělo bude pracovat ještě několik hodin poté.

Cvičte se zátěží

Svaly jsou metabolicky aktivnější než tuk a budování svalů může pomoci zvýšit váš metabolismus. Proto je cvičení s malými činkami nebo posilovacími gumami tak účinné. Sadu odporových gum si můžete koupit přes internet nebo v obchodě se sportovním zbožím. Stejně jako u intervalového tréninku bude vaše tělo po tréninku spalovat tuky i v klidu. Zvedání závaží také pomáhá předcházet metabolickému poklesu spojenému s hubnutím.

Buďte více na nohou

Všichni dobře víme, že dlouhé hodiny strávené sezením jsou pro zdraví velmi škodlivé. Přestože je práce před obrazovkou v dnešní době normou, je dobré si po práci od sezení odpočinout. Pokud chcete zlepšit svůj metabolismus, stůjte déle na nohou. Samotné stání vám pomůže spálit více kalorií a trochu zvýšit tempo.

Pijte zelený čaj

Existuje důvod, proč je většina doplňků na hubnutí založena na zeleném čaji. Bylo prokázáno, že zelený čaj i čaj oolong mohou zvýšit metabolismus přibližně o 5 %. Pravidelné pití těchto čajů také pomáhá spalovat tuky tím, že je přeměňuje na volné mastné kyseliny. Zlepšení rychlosti metabolismu vám také pomůže zabránit tzv. efektu plata při hubnutí. Vyzkoušejte zelený čaj s přídavkem velmi zdravé matchy.

Jezte kořeněná jídla

Další složkou oblíbenou v průmyslu hubnutí jsou různé rostliny a přísady známé jako oblíbené pálivé koření. To vše díky kapsaicinu obsaženému například v pálivých papričkách. Jedná se o přirozený a velmi účinný prostředek ke zrychlení metabolismu. Jedna studie zjistila, že přidáním pálivé papriky do jídla se spálí dalších 10 kcal.

Fotografie: Freepik

Dbejte na dostatek spánku

Špatná kvalita spánku a nedostatečná spánková hygiena mohou vážně bránit hubnutí.  Narušený spánek je také spojen s horším metabolismem, zvýšenou hladinou cukru v krvi a výskytem inzulínové rezistence. Všechny tyto faktory vedou k takzvanému začarovanému kruhu: nočnímu mlsání, nechutenství k snídani, přibývání na váze a rozvoji civilizačních chorob. Správná spánková hygiena má velký význam i pro metabolismus a celé hormonální hospodářství.

Dopřejte si kávu

Stejně jako zelený čaj může káva působit jako další „posilovač“ metabolismu. Studie prokázaly, že kofein obsažený v kávě může zvýšit metabolismus a zlepšit spalování tuků. Účinek kofeinu z kávy je silnější u štíhlých lidí. Vědci ve studii prokázali, že káva zvyšuje spalování tuků o 29 % u štíhlých žen, ale pouze o 10 % u obézních žen. Nebudeme si nic nalhávat – 10 procent je stále více než nula, takže se vyplatí vyměnit sladkou kávu s mlékem za malou černou kávu k snídani nebo před tréninkem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]