Paraziti netrápí jen zvířata. Jasné příznaky prozradí, že škodí i vašemu organismu

Fotografie: Freepik

U pejska nebo kočičky není překvapením, že je paraziti trápí, ale člověka? Nenechte se zmást, podle statistik Světové zdravotnické organizace je celá dnešní populace infikovaná jedním, někdy dokonce vícero parazity, kteří žijí uvnitř lidského těla, popřípadě na jeho povrchu.

Dlouhou dobu o nich člověk nemusí vědět, dokonce i lékaři mohou považovat některé příznaky parazitární infekce za jiné onemocnění. Jejich působením ale může dojít k chronickým obtížím, které vedou k oslabení imunity, a lidské tělo pak nemůže odolávat různým patogenům. Odkud se paraziti v lidském těle berou a jaké jsou nejčastější příznaky parazitární infekce?

Hrozba pro tělo ze zvířecích mazlíčků i vody

Kde se může člověk různými druhy helmintů, červů, hlístů a dalšími parazity nakazit? Nejčastější kontaminace bývá z neumytých rukou po dotyku domácích mazlíčků nebo v přírodě, ze špatně umytého ovoce a zeleniny, dále z nekvalitní a kontaminované vody, případně při koupání v přírodních rybnících, řekách nebo jezerech, ale také při pohlavním styku.

Parazitické mikroorganismy se dokáží zabydlet v jakýchkoli orgánech nebo tkáních, přičemž existuje více než 100 druhů helmintů od malinkatých, které jsou sotva postřehnutelné mikroskopem až po několikametrové. Co značí, že některý z parazitů žije ve vašem těle?

1. Chronická únava

Cítíte se unavení i po dovolené? Sužují vás depresivní stavy a neustálý nedostatek energie? Trpíte ospalostí a pociťujete zhoršení paměti? Chronická únava může být jedním z příznaků infekční onemocnění helmintického původu.

2. Poruchy trávení

Průjmy, nadýmání, ale také hepatitida nebo problémy se žlučovými cestami? I to je známka parazitů, kteří vylučují hormon prostaglandin, který nadměrně vylučuje sodík z těla a dochází k různým obtížím trávicí soustavy. Některé hlísty navíc mohou přežívat ve střevech a způsobují potíže s vylučováním.

Fotografie: Freepik

3. Svědění v oblasti konečníku

Dalším příznakem je svědění v oblasti konečníku, objevuje se v noci, kdy samičky parazitů kladou vajíčka, což vyvolává svědění a nutkání ke škrábání, mohou se také objevit vyrážky nebo krevní výrony při utírání toaletním papírem.

4. Kožní vyrážky

Helminti v těle zapříčiňují také různé kožní vyrážky, kůže může být hrubší a sušší. Na patách se mohou objevit praskliny, na hlavě naopak místa se ztrátou vlasů nebo může docházet k odlupování nehtů.

5. Dramatické výkyvy v hmotnosti

Různí paraziti nebo hlísti mohou způsobovat dramatické hubnutí nebo naopak rychlé přibývání na váze, jiné zase zapříčiňují nechutenství, pokles hladiny cukry v krvi nebo jako v případě tasemnice neustálý hlad.

Fotografie: Pixabay

6. Bolení břicha

Tasemnice, škrkavky nebo další paraziti přežívají v tenkém střevu, což způsobuje hostiteli bolesti v břišní dutině. Nemusí se jednat o bolest na jednom konkrétním místě, ale v různých částech břicha i orgánech.

7. Skřípání zubů

Noční skřípání zubů? Podle lékařů i toto je příznak helmintické infekce, protože v těle hostitele dochází k nedostatku vitamínů. Chybějící vitamín B12 způsobuje neúmyslnou kompresi svalů čelisti, zuby pak v době nočního uvolnění skřípou.

8. Nervozita a poškození nervové soustavy

Trpíte špatnou náladou, podrážděností nebo náhlými změnami nálad? Paraziti kontaminují lidské tělo svými sekrety, což má dopad na nervový systém. Z toho důvodu dochází ke zvýšené nervozitě.

Fotografie: Freepik

9. Alergie

Helminti vylučují kromě sekretů také velké množství toxických látek, které se dostávají do krve. Tělo může reagovat alergickými projevy.

10. Bolesti svalů a kloubů

Paraziti nesetrvávají na jednom místě, proto mohou způsobovat bolesti ve svalech a tkáních po celém těle. Bolest může připomínat artritidu nebo artrózu.

11. Nedostatek vitamínů

Hlísti, ale také prvoci typu bičenek, parazitují na živinách z přijímané potravy nebo buňkách oběhového systému. Vlivem toho může infikovaný trpět nedostatkem vitamínů, případně anémií při chybějícím železu.

12. Nespavost

Dalším příznakem je nespavost, kterou způsobují pracující játra, která odstraňují toxiny v nočním čase.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]