Vyschlý jazyk, ústa a rozpraskané rty: Nepříjemné symptomy způsobuje životospráva, ale i nemoci

Fotografie: Depositphotos

Sucho v ústech mohou způsobit některé léky, stres, dehydratace, ale také jisté nemoci a poruchy, jako například autoimunitní onemocnění či Alzheimerova choroba.

Pocit vyschlých úst a sucho v ústech a na jazyku může způsobit řadu nepříjemných symptomů, jako jsou problémy s polykáním, podráždění úst, nepříjemný dech a zvýšené riziko zubního kazu a zánětů dásní. Sucho v ústech je tedy sice nepříjemné, ale naštěstí se obvykle nejedná o závažný zdravotní problém a obvykle ho lze i snadno vyřešit. Pokud však trpíte chronickým suchem v ústech, je vhodné se poradit s lékařem, který vám může doporučit další léčbu, říká doktorka Alana Biggers.

Proč vzniká pocit sucha v ústech a na jazyku

Pocit sucha v ústech může mít několik příčin, jednou z nejčastějších je dehydratace, kdy tělo nedostává dostatečné množství tekutin, aby udrželo normální produkci slin. Tvorbu slin mohou snižovat i některé léky, jako jsou antidepresiva, antihistaminika a diuretika. Další častou příčinou je dýchání ústy a chrápání, stejně jako nadměrný stres a úzkost.

K suchu v ústech mohou přispívat i některé nemoci a poruchy, jako Sjögrenův syndrom (případně i jiná autoimunitní onemocnění), cukrovka, cystická fibróza a Parkinsonova choroba. Kromě toho mohou mít na sucho v ústech negativní vliv i některé návyky, jako je kouření, konzumace alkoholu a užívání drog (obzvláště metamfetaminu).

Komplikace suchých úst

Kromě nepříjemného pocitu a rozpraskaných rtů může sucho v ústech vést i k dalším zdravotním problémům. Jedná se například o problémy s polykáním a trávením potravy, podráždění sliznice úst, záněty dásní a zvýšené riziko zubního kazu.

Fotografie: Pexels

Jak se suchá ústa léčí

Je důležité zjistit příčinu sucha v ústech, aby bylo možné zvolit správnou léčbu. Pokud se jedná o vedlejší účinek léku, lékař většinou navrhne jeho změnu nebo dávkování. V případě nemocí a poruch může být nutná léčba příčiny. Existují také různé léky a prostředky, které mohou pomoci při léčbě sucha v ústech, jako jsou umělé sliny a hydratační gely.

Jak můžete zmírnit příznaky sucha v ústech

  • Pravidelně pijte vodu: Při nedostatku tekutin v těle se snižuje produkce slin, proto je důležité pít dostatek vody během dne.
  • Žvýkejte žvýkačku bez cukru: Žvýkačka může pomoci stimulovat tvorbu slin v ústech, což může zmírnit pocit sucha.
  • Používejte umělé sliny: Umělé sliny jsou kapalina, která může pomoci nahradit nedostatek přirozených slin v ústech.
  • Pozor na některé potraviny: Vyhýbejte se potravinám a nápojům, které mohou způsobovat suchost v ústech. Jedná se zejména o kofein, alkohol a kyselé potraviny.
  • Udržujte vlhkost v místnosti: Vlhkost v místnosti pomáhá udržovat sliznice v ústech vlhké, což může zmírnit pocit sucha.
  • Vyhýbejte se kouření a drogám: Kouření může dráždit sliznici úst a vést k suchu v ústech. Proto je vhodné s kouřením přestat, nebo ho omezit. Totéž platí pro drogy i alkohol.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]