Ranní návyky, které mohou způsobovat přírůstek hmotnosti

Vyvážená strava a pravidelný pohyb patří k nejúčinnějším prostředkům, jak zhubnout nechtěná kila. Navzdory tomu ztrácí někteří lidé motivaci, protože ani tak se jim nedaří hubnout. Na vině budou patrně některé špatné návyky, které snahu o hubnutí kazí. Přinášíme hned 5 ranních návyků, které mohou způsobovat přírůstek hmotnosti.

Nesprávná délka spánku

Spát méně než 7 hodin je nezdravé a souvisí to s přírůstkem hmotnosti. Ale pozor, protože stejně tak škodí příliš dlouhý spánek. Pokud spíte pravidelně 10 a více hodin, může to být rovněž na škodu. Spánek delší než 10 hodin zvyšuje BMI (Body Mass Index) – index, jež určuje nadváhu a obezitu, normální váhu a podváhu. Odborníci tedy radí, zbytečně spánek nepřetahovat. Optimální je 7 až 8 hodin bez přerušení.

Vynechávání snídaně

Jeden z ranních návyků, který ovlivňuje přírůstek hmotnosti je vynechání snídaně anebo protahování doby snídaně tím, že si dáte kávu, která vás zasytí. Snídaně je nejdůležitějším jídle dne, přesto ji mnozí lidé vynechávají. Něco jiného by bylo držet přerušovaný půst, ale nejde-li o půst, pak jde o obyčejné šizení těla. Snídaně by měla být nejvýživnější jídlo, aby dodala energii organismu, pro lepší fungování během dne. Porce by měla mít 500 až 600 kalorií a sestávat z komplexních sacharidů, proteinů, vitamínů, minerálů, antioxidantů. Po probuzení se doporučuje pít vodu nebo čaj a najíst se do hodiny od probuzení.

Ranní spěch

Další chybou je stresovat sám sebe hned od počátku dne, sotva člověk rozlepí oči. Ranní stres a shon lze vynechat tím, že půjdete do postele o půl hodiny dříve a o půl hodiny dříve i vstanete. Rovněž je dobré nachystat si předem co chcete snídat a oblečení. Zkrátka si ráno co nejvíce usnadnit, abyste se vyhnuli shonu a spěchu.

Velké množství kávy dopoledne

Pokud v dopoledních hodinách vypijete velké množství kávy, může to mít vliv na váš pas. Káva odvodňuje, tudíž vaše tělo je „dehydratované“. Touží po větším množství vody, aby mohlo správně fungovat trávení a aby se organismus mohl zbavovat jedů usazených v těle. Pokud už si nedokážete kávu odříct, měli byste ke každé kávě vypít 1 sklenici vody navíc.

Neustlaná postel

Patrně vám to zní divně, ale údajně i zlozvyk, jako je neustlaná postel kazí snahu o hubnutí. Určitě to není tím, že stlaním postele nahradíte pohyb/ranní rozcvičku. Odborníci to vysvětlují tím, že každodenní správné návyky jsou dobré pro zdraví. Lidé, kteří si ráno stelou postel, mají větší kontrolu nad příjmem kalorií, dodržují pohybové aktivity a odolávají snáze nezdravým jídlům.

Obrázky: pixabay.com