Čisté plíce závisí na rozhodnutí. Mezi užitečné změny v životosprávě patří například více času na čerstvém vzduchu

Fotografie: Depositphotos

Plíce jsou velmi důležitý orgán, jehož funkce je zásadní pro zdravé tělo. Abyste je udrželi v co nejlepší kondici, měli byste jednou za čas provést jejich očistu.

Plíce toho dělají pro vaše zdraví opravdu mnoho, ovšem mezi jejich nejznámější funkci patří především přijímání kyslíku ze vzduchu, jeho přesun do potřebných částí těla a následné vydechování. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že v důsledku neustálého růstu průmyslu a dalších faktorů současné doby může být vzduch znečištěn mnoha škodlivinami. Ty se následně usazují právě v tomto párovém orgánu, přičemž ho mohou soustavně poškozovat. Abyste proto předešli potenciálním problémům, je vhodné provést jednou za čas očistu plic, říká doktorka Meredith Goodwin.

Pořiďte si čističku vzduchu

Jednoduchou očistu plic můžete provést tak, že si zakoupíte čističku vzduchu, která zlepšuje kvalitu ovzduší ve vaší domácnosti. Tento užitečný prostředek můžete umístit do kterékoliv místnosti, ovšem zpravidla by to měla být ta, v níž se pohybujete nejčastěji – abyste si však byli jistí, je vhodné vybavit tímto zařízením celý svůj domov. Před zakoupením čističky vzduchu byste se také měli ujistit, že funguje účinně a nevyžaduje velké množství energie.

Vyměňte domácí filtry

Spolu s pořízením čističky vzduchu byste měli také vyměnit všechny filtry v domácnosti a vyčistit všechny větrací otvory, zejména ty v koupelně, větrací otvory klimatizace a také ty na topení. To především proto, že se na těchto místech mohou hromadit různé bakterie, prach a další alergeny, které mohou zanášet vaše plíce. Tímto jednoduchým krokem skvěle ochráníte své zdraví a budete se doma cítit mnohem lépe.

Vyhýbejte se umělým vůním

Možná si myslíte, že pomáháte ovzduší ve své domácnosti tím, že ho příjemně provoníte osvěžovači vzduchu, svíčkami nebo jinými vůněmi. Tyto prostředky jsou však často plné škodlivých chemických látek, které mohou dráždit vaše plíce a zanášet je toxiny. Dokonce i některé čisticí prostředky pro domácnost vám mohou snadno způsobit problémy – je proto vhodnější používat zcela přírodní produkty, jako je například jablečný ocet nebo jedlá soda.

jedlá soda
Fotografie: Pixabay

Snažte se trávit více času na čerstvém vzduchu

Dostatek čerstvého vzduchu vám může pomoci rozšířit tkáně v plicích, a podpořit tak jejich správnou funkci. Je také vhodné, abyste zkontrolovali, jak moc znečištěné je ovzduší v oblasti, kde bydlíte – pokud je znečištění příliš vysoké, raději se vyhněte cvičení venku a najděte si místo někde v přírodě. Největší riziko představují pro lidské zdraví především hořící odpadky, pálení dřeva a jiné druhy kouře.

Vyzkoušejte dechová cvičení

Některá dechová cvičení mohou zlepšit funkci vašich plic, a to zejména v případě, pokud kouříte cigarety nebo jste kouřili v minulosti. Jedná se navíc o skvělé techniky, které vám pomohou předcházet infekcím a dalším problémům, včetně přílišného zadýchávání při sportu. Mimo jiné se vám pak bude mnohem lépe dýchat a zbavíte se veškerého stresu, jenž vás v poslední době trápí. Zkusit můžete především dýchání se sevřenými rty a břišní dýchání (na internetu lze najít mnoho návodů, jak na to).

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]