Kvalitu spánku ovlivňuje kombinace několika faktorů, které je dobré znát

Pravidelný odpočinek tělo nutně potřebuje. Ačkoliv se o to lidé někdy snaží, spánek není možné přeskočit ani odsunout, aniž by to s sebou neslo závažné důsledky, jako je ztráta soustředění, pokles pracovní výkonnosti a v dlouhodobém měřítku poškození zdraví. Na kvalitě spánku se však podílí řada faktorů, na nichž záleží, zda se ráno probudíme odpočatí a svěží, anebo snad ještě unavenější, než když jsme šli spát.

Pokud je přetrvávající únava i váš případ, měli byste věnovat pozornost tomu, jakým způsobem se ukládáte ke spánku a jak vypadá vaše ložnice.

Proč se ráno probouzíte unavení?

1. Nechoďte spát hladoví

Sice se říká, že byste měli jíst nejpozději 3 hodiny před spaním. To je sice pravda, ale když jste úplně hladoví, kvalitě spánku to nepřidá. Je vhodné nejíst těžká a/nebo mastná jídla, jako je maso, vejce nebo brambůrky. Je ale vhodné před spaním vypít sklenici kefíru nebo teplého mléka, případně nějaké sacharidy. Ty přispívají k produkci serotoninu, který je zásadní pro zdravý a hluboký spánek.

2. Ukliďte si v ložnici

Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale harmonie či disharmonie prostoru, který vás obklopuje, se promítá i do kvality spánku a ochotě ráno vylézt z postele. Pokud vás obklopuje nepořádek, odrazí se to na vaší náladě a může vést k nekvalitnímu či přerušovanému spánku. Kromě toho do krásného a upraveného prostředí se ráno bude radost probouzet.

3. Choďte spát ve stejný čas

Lidský organismus si vyžaduje pravidelnost a stereotyp. Pokud chodíte spát pokaždé v jinou dobu, tělo s tím má velký problém a můžete mít problém usnout a budou narušené i fáze spánku, kterými tělo musí projít, aby se náležitě zregenerovalo. Proto pro lepší odpočinek a pocit svěžího probuzení choďte spát pravidelně ve stejnou dobu a nejlépe se ve stejný čas i probouzejte. Tělo si na to zvykne a nejenže budete více odpočatí, ale budete moci vstávat i bez budíku.

4. Neklaďte na své tělo přílišné nároky

Nejste stroj. To si pamatujte, až příště budete mít pocit, že nutně musíte pracovat až dlouho do noci, uběhnout denně deset kilometrů a stihnout deset tisíc povinností během dne. Kvůli přehnaným nárokům na své výkony lidé často nedbají na přirozené požadavky svého těla, nevhodně se stravují, neodpočívají a málo spí. Pokud často tvrdíte, že tři hodiny spánku vám k odpočinku stačí, strašlivě se mýlíte. Pokud takto fungujete, ihned to zastavte a začněte poslouchat své tělo, jinak se vám zle odmění.

5. Snídejte

Ranní jídlo mnoho lidí vynechává. Není to ale úplně to pravé. Nemusíte snídat v anglickém stylu pět chodů, stačí ovocný koktejl, müsli nebo dvě míchaná vajíčka. Tělo po spánku potřebuje získat energii na správné fungování a také funguje jako jistý druh časovače, podle něhož se řídí náš metabolismus. Když si dáme snídani, tělo začíná „odpočítávat“ čas zbývající do dalšího spánku a podle toho reguluje hospodaření s energií a tempo látkové výměny.

Fotografie: DepositPhotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]