Holení chlupů v podpaží může způsobit podráždění pokožky. Je však účinné v boji proti pocení

Fotografie: Depositphotos

Holení rukou je pro některé zbytečnost, jiní už si nedokážou představit chloupky na pažích. Ti, kteří si holí i ruce, by měli znát všechny výhody i potenciální rizika zbavení se ochlupení.

Stejně jako při holení jakéhokoli jiného ochlupení na těle je holení rukou pouze estetickou prioritou, podobně jako pěstování kníru nebo stříhání ofiny. Holení paží nemá žádný zdravotní přínos, i když někteří lidé se tak mohou rozhodnout, protože mají rádi svěží pocit hladkých paží. Pokud uvažujete nad holením paží, je dobré znát potenciální výhody a rizika, abyste se vyhnuli poranění, říká doktor Daniel Bubnis.

Je špatný nápad holit si ruce?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, chloupky po oholení již nedorůstají silnější. Barva, hrubost a rychlost růstu chloupků nejsou ovlivněny holením. Je možné, že se budou zdát při dorůstání hrubší, protože holení dodává chloupkům rovné tupé okraje, ale chloupky samotné se nezměnily.

Během fází intenzivních hormonálních změn, například puberty nebo těhotenství, se tloušťka chlupů může změnit. Mohou za to androgeny, mužské pohlavní hormony, které se vyskytují u obou pohlaví během puberty. Pokud se tedy holení provádí bezpečně, není na holení rukou nic špatného.

Výhody holení paží

Někomu chlupy na pažích nevadí a někdo dává přednost tomu, jak jejich paže a podpaží vypadají bez chloupků. Pro ty, kteří mají rádi pocit hladkých paží bez chloupků, bude holení prospěšné. Protože chloupky drží vlhkost, holení podpaží může mít za výsledek menší pocení nebo alespoň méně patrné pocení. Holení může také snížit zápach spojený s potem. Většina ochlupení je porézní, což znamená, že je schopné absorbovat a zadržovat pot.

pocení a pot
Fotografie: Freepik

Vedlejší účinky holení rukou

Holení paží a podpaží může mít za následek i nežádoucí vedlejší účinky. Použití tupé čepele může způsobit zarůstání chloupků, popálení břitvou, škrábance a řezné rány a podráždění pokožky. Kromě toho jsou drsná místa na kůži, například na loktech, obzvláště náchylná k řezům a škrábancům při holení, protože je místo špatně vidět a pokožka je nerovná.

Zarostlé chloupky, bolestivé, červené hrbolky na kůži, jsou způsobeny tím, že oholené chloupky zarůstají zpět do kůže místo toho, aby byly rovné. Podráždění kůže se také může objevit ve formě folikulitidy, zánětu vlasového folikulu. Obvykle se objevuje na kůži ve shluku malých, červených teček, které způsobují pocit svědění nebo pálení. Folikulitida způsobená holením může mít za následek keloidy, což jsou tmavé vystouplé jizvy na kůži, které budou pravděpodobně trvalé.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]