Rozmazané vidění je symptomem vysoké hladiny cukru v krvi. Upozornit ale může i častá žízeň

Fotografie: Biswarup Ganguly / Creative Commons / Attribution 3.0

Hyperglykémie nebo prudký nárůst cukru v krvi může být kritickým stavem, který může ovlivnit zdraví a kvalitu života diabetiků. Je důležité rozpoznat příznaky a reagovat.

Příznaky hyperglykémie mohou zahrnovat žízeň, časté močení, vysokou hladinu cukru v krvi a únavu. Tyto příznaky mohou být často přehlíženy, ale je důležité je brát vážně a okamžitě jednat. Chcete-li zvládnout hyperglykémii, je nejdůležitější udržovat vyváženou stravu a konzumovat potraviny s nízkým glykemickým indexem. Je také důležité pravidelně monitorovat hladinu cukru v krvi a udržovat fyzickou aktivitu. V případě potřeby by měla být užita léčba, jako je inzulín nebo jiné léky na cukrovku, které mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Co je vysoký krevní cukr

Většina snědené potravy se rozkládá na glukózu. Vaše tělo glukózu potřebuje, protože je hlavním palivem, které zajišťuje správnou činnost svalů, orgánů a mozku. Glukóza však nemůže být využita jako palivo, dokud se nedostane do vašich buněk. Inzulín, hormon produkovaný slinivkou břišní, odemyká buňky, aby do nich mohla glukóza vstoupit. Bez inzulínu se glukóza stále vznáší v krevním řečišti a nemá kam odejít. V průběhu času se může stále více koncentrovat.

Když se glukóza v krevním řečišti hromadí, zvyšuje se hladina glukózy v krvi (krevního cukru). To může časem způsobit poškození orgánů, nervů a cév. U lidí s cukrovkou dochází k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi, protože jejich tělo nedokáže účinně využívat inzulín.

měření krevního cukru
Fotografie: Freepik

Příznaky vysoké hladiny cukru v krvi

Naučit se rozpoznat příznaky hyperglykémie vám může pomoci úspěšně zvládnout diabetes. Někteří lidé s cukrovkou pociťují příznaky vysoké hladiny cukru v krvi okamžitě. Jiní ne, protože jejich příznaky jsou mírné nebo neurčité. Příznaky hyperglykémie obvykle začínají, když hladina glukózy v krvi překročí 250 mg/dl. Příznaky se mohou zhoršovat, čím déle není léčena. Mezi příznaky zvýšené hladiny cukru v krvi mohou patřit:

  1. žízeň: neustálý pocit žízně může být jedním z prvních příznaků vysokého cukru v krvi;
  2. časté močení: když se cukr hromadí v krvi, ledviny se snaží filtrovat a odstranit nadbytečný cukr, což vede k častému nutkání na močení;
  3. vysoký hladinu cukru v krvi: hladina cukru v krvi může být vysoká, pokud se nekontrolovaně zvyšuje v průběhu času;
  4. únava a závratě: když je cukr v krvi vysoký, může to vést k únavě a závratím, protože tělo není schopné efektivně využít glukózu jako zdroj energie;
  5. sucho v ústech: vysoký cukr v krvi může vést k dehydrataci, což může způsobit sucho v ústech;
  6. pálení v žaludku: vysoký cukr v krvi může vést k problémům s trávením, jako je pálení žáhy;
  7. snížená viditelnost: vysoký cukr v krvi může způsobit rozmazané vidění.

Pokud máte podezření, že máte vysokou hladinu cukru v krvi, můžete si ji zkontrolovat pomocí prstového testu. Cvičení a pití vody po jídle, zejména pokud jste konzumovali velké množství škrobnatých sacharidů, může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Můžete také použít inzulínovou injekci, ale dávejte pozor, abyste tuto metodu používali pouze při důsledném dodržování doporučení lékaře ohledně dávky.

Při nesprávném použití může inzulín způsobit hypoglykémii (tedy nízkou hladinu cukru v krvi). Pokud hladina cukru v krvi zůstane zvýšená až příliš dlouho, může se u vás rozvinout takzvaná diabetická ketoacidóza.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]