Neobvyklé metody na uvolnění dutin: Jóga, či dechová cvičení zaberou v rekordním čase

Fotografie: Afrodriguezg / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ucpaný nos je běžným problémem, který může být způsoben různými faktory prostředí. Ve většině případů se časem zlepší. Lze ho však léčit pomocí domácích prostředků.

Ucpaný nos může být pro mnoho lidí noční můrou, která jim brání dýchat a způsobuje jim nepříjemnosti. Vyznačuje se obtížným dýcháním, rýmou, bolestí vedlejších nosních dutin, hromaděním hlenu nebo zduřením nosní tkáně. Naštěstí existuje řada způsobů, jak si uvolnit nosní dutiny a ulevit si od těchto obtíží. Od jednoduchých domácích léků a cvičení až po farmaceutické přípravky, existuje mnoho způsobů, jak se vypořádat s ucpaným nosem a udržet ho volný, říká doktorka Nicole Leigh Aaronson.

Příčiny ucpaného nosu

Ucpání nosu se projevuje tím, že se nos ucpe a zanítí. Nejčastějšími příčinami ucpání nosu jsou drobná onemocnění. Ucpaný nos může způsobit například nachlazení, chřipka a infekce dutin. Ucpání nosu způsobené nemocí se obvykle zlepší během 1–2 týdnů. Pokud trvá déle než 10–14 dní, často je příznakem nějakého zdravotního problému, např. alergie, senné rýmy, polypů, nádorů vedlejších nosních dutin, chronické sinusitidy apod. Tyto změny mohou ovlivnit nosní sliznice a způsobit jejich zánět, vysušení nebo krvácení.

Domácí prostředky na ucpaný nos

Existuje mnoho jednoduchých domácích postupů, které mohou pomoci uvolnit nosní dutiny a zlepšit dýchání, jako jsou inhalace páry z horké vody s přidáním éterických olejů, odsávání nosu pomocí odsávačky nebo použití nosních kapek. Dále např. také vdechování studeného vzduchu, použití zvlhčovače vzduchu, pravidelné přijímání tekutin, cvičení na uvolnění nosu jako otevírání úst a vdechování nosem a pečlivá hygiena jako časté mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s infikovanými osobami.

Dalším efektivním způsobem, jak uvolnit nosní dutiny, je cvičení dechového tréninku, jako je například jóga nebo pranajáma. Tyto techniky mohou pomoci uvolnit svaly v oblasti nosu a zlepšit cirkulaci vzduchu. Také mohou pomoci snížit stres, který může zhoršovat příznaky ucpání nosu. Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a některé metody mohou fungovat lépe pro jednu osobu než pro jinou, takže je důležité vyzkoušet různé přístupy a najít ten, jenž nejlépe funguje pro vás.

rýma, kapesník, smrkání
Fotografie: Freepik

Je důležité si uvědomit, že pro některé lidi mohou být tyto domácí přípravky neúčinné a mohou vyžadovat lékařský zásah, proto je důležité vše konzultovat s lékařem před použitím jakýchkoliv léků nebo metod.

Neti konvička

Jedná se o typ nosního výplachového zařízení, které je navrženo tak, aby pomáhalo vyplavovat hleny z nosní dutiny pomocí solného roztoku. Kromě konvičky jsou běžně k dispozici také zařízení pro výplach nosu ve formě stlačitelných lahviček, jejichž používání může být pro některé lidi snazší. Tato zařízení se často používají k odstranění překrvení a zmírnění zánětu, což může být prospěšné pro osoby s alergií nebo infekcí horních cest dýchacích.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]