Proč je důležité přijímat dostatek vlákniny?

Pokud se zajímáte o zdravé stravování, pak vám pojem vláknina patrně nebude cizí. Jestliže dbáte na svůj jídelníček, pak si asi příjem vlákniny pečlivě hlídáte. Jestliže tomu tak není, pak je možná nejvyšší čas s tím začít.

Vláknina je pro lidský organismus důležitá, ale její přemrštěné množství může také škodit (třeba způsobovat plynatost a zažívací potíže). Společně se dnes podíváme, proč je důležité mít dostatek vlákniny a z jakých potravin ji získat a jaké množství je optimální.

Rozpustná a nerozpustná vláknina

Vláknina je složkou potravy obsažená v ovoci, zelenině, obilovinách, ačkoliv poskytuje tělu jen minimum energie, je pro nás nepostradatelná. Příznivě ovlivňuje trávení a její konzumace pomáhá rovněž v boji s přebytečnými kilogramy.

Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou, přičemž každá má svou důležitou roli. Nerozpustná vláknina zmírňuje projevy hemeroidů, pomáhá proti zácpě, působí jako prevence rakoviny střev, napomáhá správnému trávení, zrychluje průchodnost potravy skrze trávicí ústrojí. Nachází se v ovoci, zelenině, otrubách, celozrnných produktech, ořeších.

Rozpustná vláknina (měkká vláknina) se nachází v jablkách, hruškách, luštěninách, bramborech, ječmeni, houbách a sójových produktech. Při konzumaci rozpustné vlákniny je nutné dodat tělu tekutiny, protože na sebe váže vodu a bobtná, čímž zlepšuje peristaltiku střev a usnadňuje vyprazdňování. Pokud si nepohlídáte pitný režim a optimální příjem této vlákniny, můžete si způsobit zácpu.

Kolik vlákniny přijímat?

Doporučená denní dávka je 25-35 gramů. Vysoké procento populace vlivem stravování typu polotovary a fast foody a jiných nezdravých jídel této dávky nedosáhne. Podobně jsou na tom lidé, kde v jejich jídelníčku převládá živočišná strava. U vysokoproteinových diet je proto potřeba pohlídat si denní příjem vlákniny a dalších živin (zejména vitamíny skupiny B a některé minerály). Pomoci může v těchto případech pití lisovaných zeleninových šťáv a doplňky stravy.

Obrázek: pixabay.com