Zácpa, plynatost, pálení žáhy: Rychlá řešení pro okamžitou úlevu

Fotografie: Depositphotos

Zažívací potíže jsou jedním z nejotravnějších zdravotních problémů. Nejste schopni vykonávat své každodenní povinnosti a cítíte se omezení. Zkuste zvýšit příjem vlákniny.

Pokud hledáte recept na zdravou svačinku nebo pochoutku, vyzkoušejte tyto lahodné müsli tyčinky. Skvělé na nich je, že splní spoustu účelů. Zaženou hlad i chuť, jsou zdravé a zároveň jsou ideálním prostředkem pro podporu trávení. Obvykle je lidé konzumují, aby zvýšili příjem vlákniny, ta by měla být prospěšnou součástí stravy každého člověka, protože usnadňuje trávení. Zbavíte se plynatosti, pálení žáhy i případných problémů se zácpou, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Lepší pohyby ve střevech

Při zvýšeném příjmu vlákniny stimulujete peristaltický pohyb, kdy se hladké svaly střevního systému stahují, aby posouvaly potravu kupředu, přičemž dochází k uvolňování žaludečních a trávicích šťáv, čímž se snižuje stres v celém systému. Rozpustná vláknina v těchto tyčinkách je dobrá pro zmírnění zácpy, která může vést k řadě zdravotních problémů, včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Stejně tak pomáhá odstranit zažívací potíže, pálení žáhy a nadměrnou plynatost. Naopak nerozpustná vláknina může nechat ztuhnout příliš měkkou stolici, která je příčinou průjmu. V každém případě je vláknina jako taková dobrá, trápí-li vás střevní potíže.

Zdravé srdce a čisté tepny

Vláknina může také zlepšit zdraví vašeho srdce tím, že je skvělým kartáčem na tepny. Vyčistí je od nebezpečného LDL cholesterolu neboli omega-6 mastných kyselin, které mohou vést k srdečním onemocněním, jako je ateroskleróza, srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda.

Recept na zdravé tyčinky plné vlákniny

Na přípravu domácích tyčinek budete potřebovat:

  • 2 šálky syrových mandlí
  • 1 šálek nakrájených vypeckovaných datlí
  • 1 šálek nakrájených sušených fíků
  • ½ šálku bio celé ovesné vločky
  • 1 PL slunečnicových semínek, sezamových semínek a dýňových semínek, navíc můžete podle chuti přidat trochu drcených ořechů

Nadrťte mandle na jemný prášek a přidejte ovesné vločky. Následně datle a fíky a směs rozmixujte. Nyní semínka a vše důkladně promíchejte. Hmotu vložte do silikonové formy nebo obyčejné formy vyložené pečicím papírem a vytvarujte placku o tloušťce 1-1,5 cm. Ozdobit můžete i semínky nebo ořechy. Nechte 2-3 hodiny odstát a nakrájejte na čtverečky nebo dle libosti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]