Rychlá pomoc od nepříjemné zácpy. Tyto druhy ovoce vám pomohou

Fotografie: Freepik

Zácpa je nepříjemná záležitost, kterou si musí za svůj život projít každý, ať už pravidelně, nebo v souvislosti s okolnostmi či zdravotními problémy. Chcete-li se jí rychle zbavit, vedle léčiv můžete vyzkoušet i ovoce.

Zácpu obvykle doprovází nepříjemný pocit plnosti a neschopnost správně se vyprázdnit. Tento stav nemusí být nutně způsoben pouze fyzickými problémy nebo potížemi v trávicím traktu, ale může také navazovat na psychické rozpoložení, životní styl či stravování. Obvyklými příčinami zácpy jsou tak především strava s nízkým obsahem vlákniny, málo pohybu nebo kontinuální přemíra stresu.

Až další v pořadí jsou pak mimořádné tělesné obtíže či stavy – se zácpou se tak velmi často potýkají lidé s nemocemi trávicího traktu (rakovina, hemoroidy) či cukrovkou, a v neposlední řadě také těhotné ženy, jejichž střevní pochody se obvykle zásadně zpomalují. Proti zácpě lze bojovat také vhodnými potravinami, mimo jiné i ovocem, které pomáhá optimalizovat kvalitu stolice tak, aby byl zajištěn její plynulý průchod střevem.

Fotografie: Freepik

Jaké ovoce je dobré při zácpě

Pokud se chcete zbavit zácpy, vyzkoušejte obohatit svou stravu některým z následujících druhů ovoce.

Hrozny

Velký obsah vody a tělu prospěšných kyselin dělají z hroznů přírodní projímadlo. Hrozny navíc pomáhají čistit tepny od cholesterolu a prospívají také nervovému systému.

Pomeranče

Nejen dužina, ale i šťáva z pomerančů je výborná proti zácpě. Vodnatá dužina s vysokým obsahem vitamínu C pročistí střeva, a navíc působí jako antioxidant, který podporuje imunitní systém. Kromě vitamínů jsou pomeranče také důležitým zdrojem vlákniny, jež je důležitá pro trávení a pomáhá dosahovat správnou konzistenci stolice.

Hrušky

Obdobně jako pomeranče, i hrušky obsahují vysoký podíl vlákniny a také vody. Navíc obsahují důležité vitamín a minerály, které se podílí na zdraví a tvorbě imunity.

Mandarinky

Kromě vlákniny nalezneme v mandarinkách také vysoký podíl vitamínu C. Mandarinky jsou přírodním projímadlem, které navíc odstraňuje z těla přebytečný cholesterol.

Fotografie: Freepik

Jablka

Hlavním benefitem konzumace jablek je vláknina, která se podílí na čištění střev. Vláknina je obsažena především ve slupce, proto je potřeba konzumovat jablka celá včetně slupky. Obdobně jako hrozny či mandarinky, i jablka působí pozitivně na kardiovaskulární systém tím, že pomáhají štěpit cholesterol.

Vodní meloun

Vodní meloun je právem považován za potravinu pomáhající regulovat zažívání – díky vysokému obsahu vody působí jako diuretikum, které navíc doplňuje tělu důležité minerály, jako jsou draslík, vápník, zinek, fosfor nebo železo. Konzumace vodního melounu prospívá také ledvinám.

Kiwi

Mezi výhody kiwi patří nejen vysoký obsah vlákniny, ale také skutečnost, že obsahuje měkká hladká semínky, která se konzumují vcelku. Ty pomáhají zprůchodnit střeva v případě, že dojde k jejich ucpání.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]